Väčšina členov menového výboru americkej centrálnej banky (Fed) na poslednom zasadnutí súhlasila so spomalením tempa rastu úrokových sadzieb na štvrť percentuálneho bodu. Zároveň sa členovia zhodli, že riziká vysokej inflácie zostávajú hlavným faktorom, ktorý formuje menovú politiku. Bude tak potrebné pokračovať so zvyšovaním úrokových sadzieb, kým sa nepodarí dostať infláciu pod kontrolu. Vyplýva to zo zápisnice z posledného zasadnutia menového výboru, ktoré sa konalo na prelome januára a februára.

Úrokové sadzby budú musieť rásť

Bankári vo všeobecnosti skonštatovali, že riziká výhľadu vysokej inflácie zostávajú dôležitým faktorom vytvárajúcim výhľad menovej politiky. Úrokové sadzby budú musieť rásť a zostať na vyššej úrovni, kým nebude inflácia jednoznačne smerovať k dvojpercentnému cieľu. Len niekoľko účastníkov na zasadnutí vyjadrilo súhlas s výraznejším zvýšením sadzieb o pol percentuálneho bodu.

Zápis ukázal, že Fed sa pohybuje smerom k možnému ukončeniu zvyšovania úrokových sadzieb a spomaľuje tempo, aby sa nakoniec priblížil k bodu, keď rast úrokov zastaví. Zároveň však necháva otvorenú otázku, ako vysoko sa nakoniec sadzby zvýšia v prípade, že inflácia nespomalí.

Inflácia sa dostala na 40 ročné maximum

Inflácia v USA sa vlani dostala na najvyššiu úroveň za 40 rokov. Fed v reakcii na to zvýšil osemkrát úroky z takmer nuly vlani v marci na súčasných 4,5 percenta až 4,75 percenta.

Štatistika zverejnená po zasadnutí Fedu ukázala, že ekonomika naďalej rastie a nečakane rýchlo vytvára pracovné miesta. Menej stabilne ale spomaľuje inflácia k dvojpercentnému cieľu Fedu, upozornila agentúra Reuters.

Ďalšie dôležité správy

WA 13 archív Moskva - Ľudia kráčajú okolo obrazovky zmenárne, ktorá ukazuje výmenný kurz amerického dolára a eura voči ruskému rubľu v centre Moskvy v utorok 29. marca 2022. Kurz ruského rubľa pokračuje v stredu v posilňovaní, pričom smeruje k úrovni, ktorú zaznamenával pred útokom Ruska na Ukrajinu.  Kurz rubľa v súčasnosti ťahajú nahor najmä exportné firmy, ktoré sú nútené predávať svoje devízové príjmy, ako aj koncomesačné a kvartálne platby daní, ktoré zvyšujú dopyt po rubľoch. FOTO TASR/AP
Neprehliadnite

Inflácia v USA sa v januári zmiernila, stále je však vysoká