Čoraz viac dôkazov svedčí o tom, že sociálne siete majú negatívny vplyv na sebavedomie. Podľa najnovšej štúdie firmy Credit Karma skresľujú nielen to, ako ľudia vnímajú svoj vzhľad či sociálne postavenie, ale aj ekonomickú situáciu.
Takzvanú „peňažnú dysmorfiu“ pociťuje 29 percent Američanov. Ich vnímanie často vychádza z porovnávania vlastnej finančnej situácie s rovesníkmi a následného pocitu zlyhania. „Existuje nesúlad medzi realitou a tým, ako situáciu vnímajú,“ vysvetlila pre portál CNBC Courtney Alevová z Credit Karmy.
Skreslené vnímanie
Mnoho ľudí s peňažnou dysmorfiou sa v skutočnosti môže pochváliť nadpriemernými úsporami. Problémom je ich posadnutosť myšlienkou zbohatnúť. Podľa prieskumu spotrebiteľských financií Fedu vzrástla čistá hodnota priemernej domácnosti medzi rokmi 2019 a 2022 o 37 percent. Napriek tomu sa len 14 percent Američanov považuje za bohatých. Podľa spoločnosti Edelman Financial Engines si čoraz viac obyvateľov myslí, že ide o nedosiahnuteľný cieľ.
Vyše polovica Američanov s ročným príjmom presahujúcim 100-tisíc dolárov v prieskume LendingClubu uviedla, že žije od výplaty k výplate. Dlhotrvajúca vysoká inflácia a nestabilita podkopali kúpnu silu a sebavedomie väčšiny spotrebiteľov. Na vine je čiastočne aj Instagram.
„Objavili sme skutočne silný súvis medzi vnímanou zlou finančnou situáciou a tým, koľko času ľudia trávia na sociálnych sieťach," povedala Isabel Barrowová, riaditeľka finančného plánovania v spoločnosti Edelman Financial Engines. Približne štvrtina spotrebiteľov v prieskume firmy uviedla, že za ich nespokojnosť s množstvom peňazí, ktoré majú, môžu sociálne siete.
Neefektívne riešenie
Ľudia často pociťujú tlak udržať krok s internetovými influencermi. Pocit neadekvátnosti sa snažia vyriešiť kúpou drahých dovoleniek či luxusných tovarov alebo sa púšťajú do nákladných renovácií bytov.
„Šíri sa predstava, že sa musíte prezentovať ako úspešný človek. To znamená drahé hodinky alebo pekné auto. Je to veľmi mylná predstava. Musíte sa uistiť, že ste šťastní. Materiálnymi vecami to nedosiahnete,“ dodala certifikovaná finančná poradkyňa Carolyn McClanahanová.