Obyvatelia ostrovného štátu Haiti po prvýkrát zažívajú hladomor a akútnu potravinovú neistotu. Deje sa tak po tom, čo tamojšie gangy zablokovali hlavný palivový terminál v krajine. V noci na sobotu to vyhlásili predstavitelia Organizácie Spojených národov. 

Haitské gangy už viac ako mesiac bránia tomu, aby do tejto krajiny prúdili dodávky benzínu a nafty. Protestujú tak proti plánu obmedziť dotácie na palivo. Väčšina dopravy je pozastavená a rabovanie či prestrelky medzi jednotlivými gangmi sú čoraz bežnejšie.

Problémom je korupcia a beztrestnosť 

„Po prvýkrát máme na Haiti hladomor,“ uviedla humanitárna koordinátorka OSN na Haiti Ulrika Richardsonová. Dodala, že vojna gangov „odstrihla hlavné mesto krajiny Port-au-Prince od juhu, kde sa pestuje a vyrába najviac potravín, čo vyústilo v potravinovú neistotu“.

Ulrika Richardsonová tiež uviedla, že je potrebné „riešiť aj to, čo súčasné problémy v tomto karibskom štáte spôsobuje – beztrestnosť a korupciu“.

Potravinová neistota

OSN a humanitárne organizácie v piatok uviedli, že v mestskej štvrti Cité Soleil v haitskej metropole trpí hladom takmer 20-tisíc ľudí. Dodali, že s akútnou potravinovou neistotou bojuje až 4,7 milióna osôb, čo predstavuje takmer polovicu celkového obyvateľstva Haiti.

Generálny tajomník OSN António Guterres minulý týždeň vyzval medzinárodné spoločenstvo, aby vyslalo ozbrojené sily na Haiti po tom, čo tento karibský štát požiadal o pomoc pri riešení svojej zhoršujúcej sa bezpečnostnej situácie.

Ďalšie dôležité správy

Ľudia utekajú okolo horiacej barikády počas protestu v Port-au-Prince 22. augusta 2022. Demonštranti pochodujú ulicami hlavného mesta, blokujú cesty, zatvárajú obchody a požadujú tiež odstúpenie haitského premiéra Ariela Henryho. Nové násilnosti spolu s prudko rastúcimi cenami potravín a nedostatkom pohonných hmôt prispievajú k brutálnemu zhoršeniu životnej a bezpečnostnej situácie v hlavnom meste.
Neprehliadnite

Haiti žiada svet o pomoc, humanitárna kríza a bezpečnostná situácia sa zhoršuje