Z 28 miliónov detí utekajúcich pred vojnami či inými druhmi ozbrojených konfliktov ich 17 miliónov patrí k takzvaným vnútorným utečencom, sú teda na úteku len v rámci svojej vlasti. Zvyšných jedenásť miliónov detí sa uchýlilo do zahraničia, jeden milión z nich patrí k žiadateľom o azyl, ktorých štatút zatiaľ nebol určený.

Stále viac detí sa na cestu vydáva samo. V minulom roku podalo žiadosť o azyl v 78 krajinách 100-tisíc maloletých bez sprievodu. Túto skupinu utečencov UNICEF považuje za obzvlášť ohrozenú, deťom navyše často chýbajú akékoľvek doklady.

Detský fond tiež upozornil, že detskí utečenci a migranti čelia mnohým rizikám, napríklad utopeniu sa počas ciest cez more, podvýžive, dehydratácii, únosom, znásilneniam či vraždám. Po príchode do inej krajiny sú navyše často terčom diskriminácie a xenofóbnych nálad.

„Svet sa z času na čas dozvie príbehy jednotlivých detských utečencov, konkrétnemu dieťaťu je potom schopný pomôcť. Keď však hovoríme o miliónoch, vyvoláva to pobúrenie a podčiarkuje potrebu riešiť rastúci počet problémov,“ citovala agentúra AP Emily Garinovú, ktorá je autorkou správy UNICEF.

Správa žiada medzinárodné spoločenstvo, aby poskytlo ochranu, vzdelanie a zdravotnú službu ľuďom bez domova deťom a aby vlády riešili korene príčin masovej migrácie.

Krajinou, ktorá teraz hostí najviac utečencov a pravdepodobne aj najviac detských utečencov, je podľa UNICEF Turecko. Žiadne kompletné údaje však nie sú k dispozícii.

Najviac utečencov v prepočte na počet obyvateľov žije v Libanone, ktorého oficiálna populácia je 4,5 milióna ľudí. V priemere každý piaty človek v Libanone je utečenec. Nasleduje Jordánsko s 87 utečencami na tisíc obyvateľov a Turecko s 32 utečencami na tisíc obyvateľov.