Na uznesenie upozornila blogerka a novinárka Júlia Mikolášiková a poskytla ho aj TRENDU. „Jednotlivé prípady, v ktorých mali obvinení ovplyvňovať prebiehajúce vyšetrovanie veľmi podrobne a otvorene (s označením konkrétnych osôb z prostredia polície, prokuratúry a súdov, ktorých prostredníctvom sa tak malo diať) popisuje vo svojich výpovediach najmä obvinený Jozef Walzer,“ uvádza sa v uznesení Najvyššieho súdu.
J. Walzer je jedným z obvinených takáčovcov, prezývali ho Tatranka. Podľa informácií TRENDU o úplatkoch vypovedal vlani v októbri a tvrdenia zopakoval na výsluchu 10. novembra. Advokát takáčovcov si podľa neho „vždy dohodol sumu s prokurátorom alebo so sudcom, ktorý mal danú vec pridelenú.“
Podľa J. Mikolášikovej v návrhu na predĺženie väzby prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry presne špecifikoval, že malo ísť o bratislavského prokurátora Bystríka Paloviča a sudcu okresného súdu Jána Jamricha. Prokurátor mal obavu, že ak by takáčovcov prepustili z väzby mohlo by dôjsť k ovplyvňovaniu svedkov a obvinených navzájom.
J. Mikolášiková pripomína, že keď štyroch takáčovcov na jeseň 2015 obvinili, prokurátor Bystrík Palovič starší, známy inak z kauzy Bonaparte, žiadal pre nich väzbu. Sudca Okresného súdu Bratislava 1 Ján Jamrich ich však za mreže neposlal.
Uložil im mimoriadne prísne obmedzenia a povinnosti. Voči rozhodnutiu prokurátor B. Palovič nepodal sťažnosť. Štyroch obvinených stíhali na slobode.
Podľa zdrojov TRENDU blízkych vyšetrovaniu J. Walzer hovoril aj o kontaktoch právnikov takáčovcov na Najvyššom súde. „Že takisto majú na Najvyššom súde sudcu Harabina, ktorý nás poprepúšťa na slobodu, keď prípad dostane on a že je tam ešte jeden človek, sudca, ale toho meno si nepamätám,“ konštatoval J. Walzer pred vyšetrovateľom. Harabinov senát v jednej kauze prepustil dvoch obvinených takáčovcov.
Zdroj: SITA / Marian Peiger
Dotknutý prokurátor a sudcovia reagovali pre blog J. Mikolášikovej. „Uvádzané skutočnosti o finančnej odplate sú čírym nezmyslom. Bohužiaľ v dnešnej dobe sú obvinení ochotní pre svoje prepustenie z väzby vypovedať čokoľvek a o komkoľvek," povedal prokurátor B. Palovič.
Podobne sa vyjadril aj sudca J. Jamrich, ktorý je od 1. januára na dôchodku. Tvrdí, že si ani nepamätá na rozhodovanie o väzbe J. Walzera. „Politicko - policajné korupčné hry médií ma nezaujímajú. Skorumpované maisntreamové médiá sa pod to podpisujú. Rozhodli sme podľa zákona," vyjadril sa Štefan Harabin. Výpovede preveruje polícia.
V uznesení Najvyššieho súdu sa zároveň uvádza, že podľa prokurátora mali takáčovci vyberať výpalné z podnikov Steam & Coffee a Harley, ktoré vlastnili minister vnútra Robert Kaliňák, exminister dopravy Ján Počiatek a jeho spoločník Róbert Pintér, ktorý v súčasnosti pôsobí ako šéf sekcie hnuteľného majetku.
Podľa zdrojov TRENDU obvinený J. Walzer komentoval, ako fungovala ochrana podnikov takto: „Nikdy som nebol zamestnancom SBS. Výplatu som dostával v hotovosti od Tibora Fuleho (šéf južnej vetvy takáčovcov, pozn.redakcie).“ Tieto peniaze boli podľa neho „z výpalného z podniku Steam & Coffee.“
Ďalej J. Walzer povedal, že čo sa týka tohto podniku, „tam nám peniaze ako výpalné odovzdával Ján Počiatek a neskôr Počiatkov spoločník Robo, ktorého prezývali TUKE.“
Na otázku J. Mikolášikovej, či niekedy platili takzvané výpalné, R. Kaliňák ešte v decembri odpovedal takto: „Nikdy sme s takou vecou neboli konfrontovaní. A neviem o tom, že by bol ktokoľvek z mojich spolupracovníkov.“ J. Počiatek reagoval cez sms stručne: „Úplný nezmysel.“ S R. Pintérom sa skontaktovať nepodarilo.