Ukrajina už dva mesiace signalizuje svoj úmysel znovu dobyť mesto Cherson na juhu krajiny, čo je považované za veľkú protiofenzívu a moment, keď Kyjev zvráti stav proti Rusku, píše portál Politico. Pýta sa však, kde je tá ofenzíva.

„Ako bude tento tlak vyzerať, je však stále záhadou. Ukrajinské delostrelectvo a rakety poskytnuté USA a spojencami rozbili mosty a ruské muničné sklady v blízkosti Chersonu, ale k väčšiemu presunu pechoty ešte nedošlo. Medzitým sa Rusi posilňujú a zakopávajú. Ukrajinskí predstavitelia už dlho tvrdia, že o osude vojny by sa mohlo rozhodnúť na juhu krajiny - a séria podozrivých útokov na ruské vojenské zariadenia ďaleko za frontovou líniou vrátane dvoch masívnych výbuchov na ruskej leteckej základni na Kryme naznačuje, že protiofenzíva sa začala," uvádza portál.

Patová situácia

Ale aj keď sú teraz zbrane za miliardy dolárov z celej Európy a Severnej Ameriky v ukrajinských rukách, vyvstáva podľa neho otázka, či to stačí. Niektoré z týchto zbraní, ako napríklad americké raketomety HIMARS , síce umožnili Ukrajine poraziť ruské pozície v okolí okupovaného Chersonu, ale Rusi však paľbu opätujú, čo vedie k brutálnej patovej situácii. Pechota na oboch stranách zalieza do zákopov namiesto toho, aby sa tlačila vpred, poznamenal Politico.

Cherson, ktorý leží na západnom brehu rieky Dneper, je vstupnou bránou pre ruské sily smerom na západ k prístavnému mestu Odesa. Hoci Rusi okupujú Cherson od začiatku invázie, nedokázali postúpiť na západ v dôsledku ukrajinského odporu.

Ale ohlasovanie očakávanej protiofenzívy zo strany Ukrajiny a niektoré záhadné rozhodnutia vyvolali aj u tých najpozornejších analytikov údiv, kde sa ten tlak podel.

„Je to finta z Kyjeva, ako zmiasť ruské sily? Alebo náznak toho, že Ukrajine v súčasnosti chýba palebná sila na to, aby zbavila Moskvu kontroly nad týmto kľúčovým územím, a že opotreobovávacia vojna s kolísavými úspechmi je nevyhnutná?" kladie si otázky Politico.

Analytici

A dáva slovo vojenskému analytikovi Konradovi Muzykovi. „Prečo tie verejné správy okolo Chersonu? Budem k vám úprimný, neviem, ale je to niečo, čo ma privádza do šialenstva... Úprimne povedané, z vojenského hľadiska to absolútne nedáva zmysel, pretože ak ste ukrajinský vojenský veliteľ, oveľa radšej by ste bojovali, povedzme, so siedmimi ruskými práporovými taktickými skupinami, ktoré boli pred mesiacom na severe Chersonu, a nie s 15 alebo 20, ktoré sú tam teraz,“ dodal Muzyka.

Analytik Mykola Bielieskov neverí, že by ukrajinská ofenzíva prebehla rýchlo, keďže „Ukrajine chýbajú ťažké zbrane“ na vykonanie takéhoto manévru. „To je veľká chyba," uviedol. Kyjev bude podľa neho pravdepodobne „pomaly a metodicky“ búšiť do ruských síl a „ukáže Moskve, že jej pozícia na juhu je neudržateľná“.

Bielieskov takisto naznačil, že premiestnenie ruských síl do Chersonu by mohlo byť strategickou chybou. „Dokonca by som povedal, že Rusko zasialo do situácie neistotu, pretože viac vojakov potrebuje viac zásob, ktoré sú náchylné na útoky."

Podľa Bielieskova sa zdá, že Kyjev si to uvedomil a zaútočil na kľúčové železničné a automobilové mosty cez rieku Dneper, čím odoprel ruským jednotkám voľný pohyb v regióne.

Prinútiť Moskvu, aby zmenila svoje zameranie, by sa malo považovať za „celkom úspech“, pokračoval Bielieskov. „Je to po prvý raz v tejto veľkej vojne, keď Rusko koriguje svoje plány po akciách Ukrajiny... Predtým bola iniciatíva výlučne v ruských rukách."

„Najlepší stratégovia sú tí, ktorí nebojujú podľa učebnice, ale nájdu spôsob, ako si robiť svoju prácu aj s obmedzenými prostriedkami,“ dodal Bielieskov.

Kyjev musí konať

Napriek všetkému Rusko plánuje v polovici septembra usporiadať v Chersone referendum o pripojení sa k Rusku. Ak teda Kyjev dúfa, že zastaví toto nezákonné hlasovanie, musí konať rýchlo, dodáva portál Politico.

Ďalšie dôležité správy

F-35 Lightning II
Neprehliadnite

Tajomné americké strely by mohli byť kľúčom k dobytiu Chersonu, píše The Telegraph