Zdalo sa, že zvyšovanie úrokových sadzieb bude pre firmy nevýhodné. V skutočnosti však mnoho veľkých spoločností z najrýchlejšieho cyklu zvyšovania sadzieb za posledné desaťročia profituje. Minimálne teda aspoň z finančného hľadiska, píše agentúra Bloomberg.
Ich kombinované čisté platby úrokov na pôžičkách upravených s ohľadom na úroky získané z hotovostných a peňažných investícií klesli, odkedy Fed začal v roku 2022 sprísňovať menovú politiku.
Vyššie úroky, nižšie výdavky
Veľkým spoločnostiam sa počas pandémie podarilo dosiahnuť nízke úrokové náklady prostredníctvom dlhopisov s pevnou sadzbou a dlhou lehotou splatnosti. Ich zisky z hotovostných vkladov navyše odvtedy výrazne vzrástli. Práve preto má mnoho firiem viac peňazí, ktoré môžu využiť na investície či platby alebo ich môžu vrátiť akcionárom.
Tento vývoj situácie vysvetľuje prekvapivú odolnosť americkej ekonomiky. V konečnom dôsledku však budú úrokové sadzby možno musieť ostať vyššie o niečo dlhšie, vinou čoho budú malé spoločnosti pod väčším tlakom. Majú totiž tendenciu vyberať si pôžičky s variabilnými sadzbami či vytvárať iba skromné hotovostné zásoby.
Po prvý raz na prekvapivý pokles korporátnych úrokových nákladov upozornil stratég zo Societe Generale Albert Edwards. Tento vývoj nazval „šialenstvom“. „Pôsobí to nelogicky, no je pravda, že vyššie úrokové sadzby viedli k nižším úrokovým nákladom pre americký korporátny sektor ako celok,“ vysvetlil manažér hedžového fondu Boaz Weinstein, zakladateľ spoločnosti Saba Capital Management. Podľa neho sa práve preto podarilo mnohým podnikom zvyšovanie sadzieb prežiť.
Víťazi úrokov
Mnohé spoločnosti sú na tom prekvapivo dobre. Hotovostné a krátkodobé investície v rámci poisťovacích operácií spoločnosti Berkshire Hathaway vygenerovali v druhom štvrťroku 2024 až 1,4 miliardy dolárov vo forme investičných a úrokových príjmov. To je šesťkrát viac než v rovnakom období v roku 2022.
Podobne ako Berkshire, z vysokých sadzieb ťažia aj fintech a cestovné spoločnosti, ktoré držia veľké množstvo klientskych peňazí. Holandská firma Adyen vygenerovala v prvých šiestich mesiacoch tohto roka 93 miliónov eur vo forme úrokových príjmov, čo sa rovná 25 percentám jej ziskov pred zdanením. Aj vďaka tomu bola spoločnosť schopná naďalej prijímať nových zamestnancov.
Spoločnosti s vysokým pomerom hotovosti k pôžičkám sú v dobrej pozícii. Alphabet, materská spoločnosť Googlu, vygenerovala v druhom štvrťroku 2023 úrokové príjmy v hodnote takmer 900 miliónov dolárov. Otázkou je, čo s týmito peniazmi teraz urobí.
Z najhoršieho von?
Hoci veľké spoločnosti z rastúcich úrokových sadzieb ťažia, neznamená to, že sprísňovanie menovej politiky nakoniec ekonomiku nespomalí. Generovanie tak vysokých ziskov z uskladňovania hotovosti v banke môže spoločnosti odradiť od kapitálových výdavkov alebo spätného odkupu akcií.
Čisté úrokové náklady sa dokonca aj zvýšia, keď spoločnosti vyčerpajú hotovostné úspory alebo refinancujú dlhy za oveľa vyššie úrokové sadzby. Zatiaľ však zvyšovanie úrokových sadzieb nesťažuje život veľkým spoločnostiam tak, ako sa očakávalo, a to Fedu komplikuje prácu.