Miliardár Elon Musk vie, ako sa postarať o vlastné záujmy, píše web finance.yahoo.com. Zatiaľ čo Tesla bola kedysi pupkom sveta elektromobilov, niektorí investori stratili v Muskove plány dôveru. Akcie amerického výrobcu klesli na desaťmesačné minimum a mnohí investori znížili rating spoločnosti.
Vedúci predstavitelia Tesly však stále prekypujú optimizmom. Nová štúdia Americans for Tax Fairness (ATF) odhalila, prečo. Identifikovala viacero spoločností, ktoré platia svojim vrcholovým manažérom viac, ako odvádzajú na daniach, pričom mnohé z firiem s najvyšším ziskom neplatia dane vôbec.
Zoznam obsahuje niekoľko veľkých hráčov, ako sú Netflix, Ford, Salesforce a T-Mobile, no spoločnosť, ktorá zadržiava najviac peňazí, je Tesla. Podľa údajov ATF predstavoval plat manažérov počas piatich rokov 2,5 miliardy dolárov, pričom zisk firmy v Spojených štátoch za to isté obdobie porástol na 4,4 miliardy dolárov. Zaplatená päťročná federálna daň z príjmu však zostáva nulová.
Aj keď otázka neplatenia daní zo strany spoločnosti Tesla bola známa už predtým, štúdia zachádza viac do detailov. Demokratická senátorka Elizabeth Warrenová je už dlho zástankyňou zmeny spôsobu zdaňovania bohatých, pričom počas kampane v roku 2020, keď sa pokúšala uspieť v demokratických primárka, predstavila plán na zavedenie ultramilionárskej dane. Jej návrh bol zameraný na 0,1 percenta najbohatších Američanov; každá domácnosť, ktorá zarába viac ako 50 miliónov dolárov, mala zaplatiť dva centy za každý dolár prevyšujúci túto sumu a ďalšie štyri centy za každý dolár nad zarobenou miliardou.
Takáto daň by podľa E. Warrenovej „v priebehu nasledujúcich desiatich rokov vygenerovala takmer tri bilióny dolárov“.
Tri silné roky na akciovom trhu po sebe sa vyskytnú len raz za storočie
Index S&P500 zarobil dva roky po sebe viac ako 20 percent. História ukazuje, že tretí podobný rok je málo pravdepodobný