Tajný predaj ruských diamantov za stovky miliónov dolárov spôsobuje spory v rámci celosvetového obchodu, ktorý sa tiahne od továrni na ich rezanie v Bombaji až po luxusné obchody na Piatej avenue v New Yorku, píše agentúra Bloomberg.

Mnoho spoločností z tohto odvetvia odmieta obchodovať s ruskými diamantmi. Ide o reakciu na inváziu na Ukrajinu či americké sankcie uvalené na ťažobného giganta Alrosa PJSC. Avšak hŕstka indických a belgických kupcov ich kupuje aj naďalej – vo veľkých množstvách a za lukratívnych podmienok. A keďže ostatní dávajú od ruských diamantov ruky preč, oni si môžu vyberať presne také diamanty, aké potrebujú.

Tieto obchody prebiehajú v tichosti, a to dokonca aj na pomery tohto nechválne známeho tajnostkárskeho sveta, približuje situáciu Bloomberg.

Nevystopovateľný pôvod

Činnosť indických a belgických kupcov nemožno považovať za porušenie sankcií, no existujú iné riziká, ktoré by mali dôkladne zvážiť. Ťažké kalibre na poli obchodu s diamantmi, akými sú spoločnosti Tiffany & Co. či Signet Jewelers Ltd. nechcú obchodovať s ruskými diamantmi, ktorých ťažba prebehla v období od začiatku vojny na Ukrajine. Dodávatelia sa zas boja o to, že obchodovaním so spoločnosťou Alrosa prídu o kľúčové zmluvy.

Akýkoľvek pokus o bojkot čelí problému v oblasti predaja. Keď sa raz tieto drahokamy dostanú do dodávateľského reťazca, je takmer nemožné spätne ich vystopovať, ozrejmuje Bloomberg. Diamanty sú predávané v balíkoch, ktoré sú podobnej veľkosti aj kvality. Okrem toho môžu byť pred tým, než sa stanú súčasťou zásnubného prsteňa či prívesku, niekoľkokrát opätovne predané.

Západní maloobchodníci sa snažia vyhnúť ruským diamantom, no takisto sa obávajú, či sa im aj napriek tomu podarí zabezpečiť dostatočné množstvo týchto drahokamov, najmä tých menších a lacnejších. Presne na tie sa však špecializuje spomínaná ruská spoločnosť Alrosa. Tá je zodpovedná až za tretinu dodávok neopracovaných diamantov. Všetky, ktoré sa vyťažili ešte pred začiatkom vojny, sa už prakticky minuli.

Niektoré veľké európske luxusné značky sa obrátili na spoločnosť De Beers, rivala značky Alrose. Požiadali ju, aby zvýšila predaje dodávateľom, ktorým dôverujú. Spoločnosť sa o to pokúsila, no aj tak toho navyše veľmi veľa na predaj nemá.

Strach o zákazníkov

Ruskí dodávatelia spôsobujú v rámci sveta diamantov rozpory. Väčšinu napätia pociťujú spoločnosti nachádzajúce sa v strede dodávateľského reťazca. Ide o rozsiahlu sieť zväčša rodinných firiem, ktoré režú, leštia a obchodujú s drahokamami. Sú článkom spájajúcim ťažobné spoločnosti s klenotníctvami.

Mnoho z týchto firiem pochádza z Indie a väčšina sa stále vyhýba nákupu ruských drahokamov. Boja sa, že by prišli o západných zákazníkov.

Trh v Spojených štátoch je kľúčový, pretože sa tu predá až polovica všetkých leštených diamantov. Ich škála sa pohybuje od luxusných kúskov za desiatky miliónov dolárov až po kamene, ktoré sa predávajú za menej než dvesto dolárov v maloobchodných sieťach, akou je Walmart Inc.

Väčšina ruských diamantov zatiaľ prechádza rukami desiatich kupcov. Medzi dvoch najväčších patria indické spoločnosti Kiran Gems a Shree Ramkrishna Exports Pvt.

Predpokladá sa, že po leštení a rezaní skončia ruské diamanty na trhu v Číne, Japonsku či Indii. Tieto tri krajiny sú dokopy zodpovedné za približne 30 percent celosvetového dopytu. Na rozdiel od západných maloobchodníkov im ruské produkty vrásky na čele nerobia.

Pre tajnostkárku povahu obchodovania s diamantmi však nemožno vylúčiť, že niektoré z týchto ruských drahokamov skončia aj na západných trhoch, uzatvára Bloomberg.

Ďalšie dôležité správy

JB 7 Naí Dillí - Ruský prezident Vladimir Putin (vľavo) si podáva ruku s indickým premiérom Naréndrom Módím pred ich stretnutím v Naí Dillí 6. decembra 2021. FOTO TASR/AP 

Russian President Vladimir Putin, left and Indian Prime Minister Narendra Modi greet each other before their meeting in New Delhi, India, Monday, Dec.6, 2021. (AP Photo/Manish Swarup)
Neprehliadnite

Teraz nie je čas na vojnu, povedal indický premiér Putinovi