Taiwanským prielivom preplávali dve bojové lode amerického a kanadského námorníctva. Informovala o tom v stredu stanica CNN. Stalo sa tak niekoľko dní po tom, čo americký prezident Joe Biden vyhlásil, že by USA mohli vojensky brániť Taiwan v prípade ,,bezprecedentného útoku" zo strany Číny. Preplávanie oboch lodí označil Washington za ,,rutinné". Čína uviedla, že plavidlá monitorovali a varovali.
Číňania sú v pohotovosti
Americký raketový krížnik USS Higgins preplával spoločne s kanadskou fregatou HMCS Vancouver Taiwanským prielivom v utorok. Podľa hovorcu amerického námorníctva Marka Langforda manéver svedčí o záväzku Spojených štátov a spojencov udržať slobodný indo-pacifický priestor. Samotný pohyb lodí označilo námorníctvo za rutinné. Lode preplávali koridorom, ktorý sa nachádza mimo výsostnej vody pobrežných štátov.
Čína uviedla, že lode monitorovala a varovala. Čínske ozbrojené sily podľa Pekingu sú vo vysokom stupni pohotovosti a sú pevne odhodlané ,,odraziť všetky hrozby a provokácie".
Hovorca vlády v Pekingu v stredu tiež vyhlásil, že Čína vyvinie čo najväčšiu snahu, aby dosiahla mierové zjednotenie s Taiwanom. Peking má stále rovnaké odhodlanie brániť svoje územie, dodal hovorca.
Prechod lodí monitoroval aj Taiwan, podľa ktorej však situácia zostala v normále.
Neoficiálne styky s Američanmi
Manéver oboch lodí sa stal po tom, čo americký prezident Biden v nedeľnom rozhovore so stanicou CBS uviedol, že by americkí vojaci bránili Taiwan v prípade ,,bezprecedentného útoku" zo strany Číny. To podľa stanice CNN prilialo ďalší olej do ohňa v napätých vzťahoch medzi Washingtonom a Pekingom.
Čína totiž prudko reagovala na augustovú návštevu na Taiwane predsedníčky americkej Snemovne reprezentantov Nancy Pelosiovej a v reakcii na to usporiadala rozsiahle námorné a letecké cvičenia pri taiwanských vodách.
Biden v rozhovore znovu vykročil z rámca dlhodobo prezentovaného amerického postoja k Taiwanu, podotkla agentúra Reuters. Washington udržuje oficiálne diplomatické vzťahy iba s Pekingom, zatiaľ čo oficiálne vzťahy s Taipei prerušil v roku 1979. S Taiwanom majú ale Spojené štáty neoficiálne styky. Biden v najnovšom rozhovore pritom zopakoval, že USA nepodporujú taiwanskú nezávislosť a uznávajú politiku jednej Číny.
Čína považuje Taiwan za svoju súčasť a hrozí mu vojenským zásahom v prípade, že by vyhlásil nezávislosť. Taiwan napriek tomu funguje od roku 1949 de facto nezávisle, má vlastnú vládu a demokratické zriadenie.