Podľa najbohatšieho muža planéty by to vyriešilo spor, ktorý medzi sebou tieto dve krajiny majú. Taiwanskí politici ho vyzvali, aby rešpektoval želania miestneho ľudu, píše The Guardian.

Čína mu dala za pravdu

Musk poskytol svoje riešenie taiwansko-čínskeho sporu v rozhovore pre The Financial Times. Vo svojom návrhu hovorí o zriadení osobitnej administratívnej zóny pre Taiwan, ktorá by bola rozumná a prijateľná. Čínsky veľvyslanec v USA Čchin Kang túto myšlienku privítal.

Mierové znovuzjednotenie a prístup „jedna krajina, dva systémy“ sú základnými zásadami pre vyriešenie taiwanskej otázky, myslí si Kang a dodáva, že takisto ide o najlepší prístup v oblasti realizácie národného znovuzjednotenia.

Podľa čínskej vlády je Taiwan provinciou Číny a vyhráža sa mu násilnou anexiou v prípade, že by k „zjednoteniu“ nedokázalo dôjsť mierovou cestou. Taiwan trvá na tom, že je nezávislou krajinou a zaviazal sa odolať akémukoľvek pokusu o inváziu či anexiu.

Pozvánka pre Muska

Muskove vyjadrenia zjednotili rozpoltenú taiwanskú politickú scénu, ktorá ich jednotne odmietla.

Taiwanský veľvyslanec v USA Hsiao Bi-khim zdôraznil, že sloboda a demokracia Taiwanu nie sú na predaj. „Akýkoľvek trvalý návrh týkajúci sa našej budúcnosti musí byť určený mierovou cestou, bez donútenia a v súlade s demokratickými želaniami taiwanského ľudu,“ vysvetlil veľvyslanec.

Taiwan je popredným výrobcom polovodičov a s Muskovou firmou Tesla spolupracuje už dlhší čas. Podľa taiwanského výboru pre pevninské záležitosti bol miliardárov návrh založený na investičných záujmoch súvisiacich s premenou demokratickej krajiny na osobitnú administratívu. Muska pritom nezabudol pozvať na lekciu toho, ako sa slobodný trh dokáže vyvíjať odlišne od autokratickej Číny.

Muskove riešenie bolo reakciou na otázku o Číne, kde jeho spoločnosť Tesla vyrábajúca elektronické automobily prevádzkuje veľkú továreň v meste Šanghaj. Táto pobočka údajne minulý rok vyrobila až polovicu celosvetovej ponuky vozidiel značky Tesla.

Podľa miliardára sa konfliktu v taiwanskej otázke nedá vyhnúť. Musk takisto vyjadril presvedčenie, že dohoda medzi Čínou a Taiwanom by mohla byť zhovievavejšia než v prípade Hongkongu.

Obchod s diablom

Bývalý taiwanský minister Lin Chia-lung obvinil Muska z toho, že si „robí zálusk na čínsky trh“.

„Musk obchoduje s diablom a jeho slová nás neovplyvnia,“ dodal Lin. Podľa neho musel miliardár vedieť, že takýto návrh by hodil Taiwan do toho istého vreca s Hongkongom či Tibetom.

Peking chce Taiwanu vládnuť rovnakým systémom ako v Hongkongu a prisľúbil mu, že by si zachoval nejaké slobody. Iba málo obyvateľov tohto ostrova tomu však verí.

Čoraz viac taiwanských obyvateľov odmieta myšlienku zjednotenia s Čínou a čoraz viac ľudí podporuje nezávislosť Taiwanu.

Spoločnosť Tesla v minulosti čelila obvineniam z toho, že ignoruje porušovanie ľudských práv v Číne po tom, čo si v Sin-ťiangu v januári otvorila salón.

Musk v rozhovore takisto tvrdil, že Peking od neho požadoval záruku, že v Číne nebude poskytovať svoju službu Starlink.

Ďalšie dôležité správy

WA 21 archív Washington - Na archívnej snímke riaditeľ americkej spoločnosti SpaceX Elon Musk gestikuluje počas konferencie vo Washingtone. Musk v stredu 17. novembra 2021 uviedol, že kozmická loď Starship, ktorú vyvinula jeho spoločnosť, vykoná začiatkom budúceho roka svoj prvý skúšobný orbitálny let – vesmírna agentúra NASA si ju totiž vybrala ako kozmické plavidlo, ktorým Američania znova poletia na Mesiac. FOTO TASR/AP 

FILE - Tesla and SpaceX Chief Executive Officer Elon Musk speaks at the
Neprehliadnite

Miliardár Elon Musk navrhol riešenie sporu medzi Čínou a Taiwanom