Taiwanské technologické firmy Foxconn a TSMC nakúpili desať miliónov vakcín proti ochoreniu covid-19 z Nemecka miesto svojej vlády a darujú jej ich. Taiwanskému kabinetu v nákupe vraj bránila Čína. Spoločnosti podľa agentúry AFP oznámili, že každá z nich vláde daruje päť miliónov dávok vakcíny od výrobcu Pfizer / BioNTech zakúpených po dohode s distribútorom so sídlom v Číne. Uviedli, že každá z nich za ne zaplatila 175 miliónov dolárov.
Tchaj-pej mala aj kvôli svojej zložitej diplomatickej pozícii veľké problémy s nákupom vakcín pre obyvateľstvo. Koncom mája kritizovala taiwanská prezidentka Cchaj Jing-wen Čínu, že jej krajine zabránila v podpise zmluvy s nemeckou spoločnosťou BioNTech o dodávkach jej vakcín. Čína to poprela, obvinila Taiwan z neochoty uzavrieť dohodu s čínskym distribútorom Fosun Pharma a uviedla, že vec politizuje.
Peking považuje demokratický Taiwan za odpadlícku provinciu a nie za nezávislý štát. Pokúša sa ho preto medzinárodne izolovať.
Prečo Čína ešte neobsadila Taiwan? Možno pre zlievareň čipov
Predajné práva pre vakcíny od BioNTech pre čínsku oblasť, ku ktorej podľa názoru Pekingu patrí aj Taiwan, vlastní Fosun Pharma. Tá v nedeľu večer potvrdila, že uzavrela dohodu s dvoma taiwanskými firmami.
„Ja a môj tím vnímame obavy a očakávania verejnosti v otázke vakcín a je nám potešením verejnosť informovať, že boli podpísané potrebné zmluvy," uviedol zakladateľ Foxconnu Terry Kou v príspevku na Facebooku. Vláda mu a konkurenčnému TSMC povolila vyjednať zmluvu s BioNTech jej menom minulý mesiac, keď jej priame rokovania v januári stroskotali.
Taiwan má 23,5 milióna obyvateľov, z ktorých je podľa ministerstva zdravotníctva zaočkovaných zatiaľ aspoň jednou dávkou len 14 percent ľudí. Plne očkovaných je len 0,3 percenta ľudí. Spojené štáty krajine nedávno poskytli 2,5 milióna dávok a 2,37 milióna dávok dostal Taiwan od Japonska.