Taiwanskí vojenskí stratégovia skúmajú ruskú inváziu na Ukrajinu a jej schopnosť brániť sa pre prípad, že Čína niekedy naplní svoje hrozby a bude sa chcieť zmocniť Taiwanu silou, píše agentúra Reuters.

Napriek tomu, že taiwanská vláda zatiaľ nezaznamenala žiadne nezvyčajné aktivity zo strany čínskych ozbrojených síl, Tchaj-pej sa má na pozore. Čína totiž pokladá Taiwan za súčasť svojho územia.

Príkladom je ukrajinská taktika

Používanie presne navádzanej munície zo strany Ruska a takticky dobre premyslený odpor Ukrajiny, ktorá v tomto konflikte ťahá po všetkých stránkach za kratší koniec, sú predmetom podrobného skúmania taiwanských bezpečnostných kruhov. Aj prípadný boj taiwanskej armády proti čínskej by totiž bol zápasom trpaslíka s obrom.

Prezidentka je za asymetrickú vojnu

Taiwanská prezidentka Cchaj Jing-wen je zástankyňou myšlienky „asymetrickej vojny“. Tvrdí, že taiwanské jednotky musia byť pohyblivejšie a ťažšie zasiahnuteľné napríklad raketami zem-zem. Rovnakú koncepciu založenú na mobilnej technike podľa Ma Čcheng-Kchuna z taiwanskej Univerzity národnej obrany využili aj Ukrajinci.

„Ukrajinské ozbrojené sily naplno a veľmi efektívne využívajú asymetrický spôsob vedenia vojny, pričom sa im úspešne darí spomaľovať postup ruských síl,“ povedal Ma, ktorý pôsobí aj ako poradca taiwanskej vlády v oblasti čínskej politiky.

„Presne to isté proaktívne vyvíjajú aj naše ozbrojené sily,“ priblížil. Ako príklad uviedol taiwanský prenosný protipancierový raketový komplet Kestrel (Pustovka). „Výkony Ukrajiny (vo vojne proti Rusku) naznačujú, že my si môžeme veriť ešte viac,“ dodal s tým, že Taiwan už vyvíja strely, ktoré budú môcť zasiahnuť pevninskú Čínu.

Prírodná prekážka

Medzi polohou Taiwanu a Ukrajiny je však obrovský rozdiel, ktorý taiwanským predstaviteľom dodáva sebavedomie. Tí opakovane spomínajú prírodnú prekážku ktorou je Taiwanský prieliv oddeľujúci ostrov od pevninskej Číny, zatiaľ čo Ukrajina má s Ruskom dlhé pozemné hranice.

Taiwanskí stratégovia tiež tvrdia, že majú presný prehľad o pohybe čínskych vojsk, takže armáda by sa na prípadnú čínsku inváziu vedela vopred pripraviť. Peking by musel zmobilizovať státisíce vojakov a techniky. Jej súčasťou by museli byť aj vojnové lode, ktoré by sa stali ľahkým terčom taiwanských rakiet. Čínska pozemná invázia na ostrov by sa totiž mohla uskutočniť až po prekonaní Taiwanského prielivu.

Nie je to len o zbraniach

Taiwan sa v prípade čínskej invázie spolieha aj na vojenskú pomoc Spojených štátov. Tie krátko po ruskej invázii na Ukrajinu vyslali na ostrov tím expertov, aby rozptýlili prípadné obavy taiwanských predstaviteľov, že Washington by mohol byť vo vzťahu k Číne nespoľahlivým partnerom.

Taiwan, ktorý je jedným z najväčších výrobcov polovodičov, tiež dúfa, že jeho geografický a ekonomický význam ho stavia do inej pozície, než v akej sa nachádza Ukrajina.

Niektorí majú obavy

Šéf Bieleho domu Joe Biden však opakovane vylúčil možnosť vyslania amerických síl na Ukrajinu, čo u niektorých taiwanských predstaviteľov vyvoláva znepokojenie.

„Obyvatelia Taiwanu si naozaj myslia, že nás Západ a Spojené štáty aj tak prídu zachrániť?“ pýta sa Čchao Čch'-en-min z taiwanskej Univerzity čínskej kultúry.

Ďalšie dôležité správy

KK32 Tchaj-pej - Taiwanská prezidentka Cchaj Jing-wen reční na úvod osláv štátneho sviatku v metropole Tchaj-pej 10. októbra 2021. FOTO TASR/AP

Taiwanese President Tsai Ing-wen delivers a speech during National Day celebrations in front of the Presidential Building in Taipei, Taiwan, Sunday, Oct. 10, 2021. (AP Photo/Chiang Ying-ying)
Neprehliadnite

Prezidentka Taiwanu daruje jeden mesačný plat na pomoc Ukrajincom