Taiwan nebude reagovať protiopatreniami na clá, ktoré zaviedli Spojené štáty. Prezident ázijskej krajiny Laj Čching-te, naopak, naznačil perspektívu viacerých ústretových krokov voči najväčšej svetovej ekonomike.

Laj Čching-te sa okrem iného vyslovil za to, aby ostrov dovážal viac amerických výrobkov s cieľom znížiť prebytok, ktorý vykazuje v obchode s USA. Taiwanskí podnikatelia by tiež mali viac investovať v Spojených štátoch. Odstránia sa aj obchodné prekážky voči americkým spoločnostiam. Americký prezident Donald Trump tento týždeň oznámil zavedenie cla vo výške 32 percent na tovar z Taiwanu. Krajina známa svojimi špičkovými technologickými výrobkami je siedmym najväčším obchodným partnerom USA. Jej vývoz do Spojených štátov sa vlani zvýšil o 32,5 percenta.

Vysoké clo voči Taiwanu bolo pre pozorovateľov prekvapením, lebo ostrovný štát má jedno z popredných svetových odvetví výroby najmodernejších počítačových čipov, od ktorých sú závislé aj americké technologické spoločnosti v Silicon Valley. Taiwan je tiež v neistej bezpečnostnej situácii pre vojenskú hrozbu Číny, ktorá ho považuje za svoju odštiepeneckú provinciu a netají sa ambíciami o jeho ovládnutie. Washington sa zaviazal podporovať obranu ostrova a pravidelne mu dodáva zbrane.

Ďalšie dôležité správy

KK9 Washington - Americký prezident Donald Trump ukazuje novinárom šiltovku s nápisom
Neprehliadnite

Trumpove clá majú logiku iba v prípade jednej z „nepriateľských“ krajín, no utrpí celý svet