Takmer pätina dospelej populácie na svete fajčí, pričom v roku 2009 spotrebovali takmer 5,9 bilióna cigariet. To by znamenalo, že každý muž, žena či dieťa na planéte vyfajčili 43 škatuliek cigariet. Vyplýva to z aktuálneho vydania štúdie The Tobacco Atlas. Spotreba cigariet a s ňou spojené zdravotné náklady sa podľa publikácie začínajú stále viac presúvať do chudobnejších krajín.

Najväčšími spotrebiteľmi tabaku boli v roku 2009 Čína a Rusko, kde fajčí viac ako polovica dospelej mužskej populácie. Cigarety sa ale rýchlo šíria aj do ďalších rozvojových krajín. Medzi rokmi 2000 a 2009 stúpla ich spotreba v Afrike a na Blízkom východe o približne 57 percent, zatiaľ čo v západnej Európe klesla o 27 percent. V súčasnosti býva viac ako 80 percent fajčiarov v rozvojových a chudobných krajinách. Len Čína samotná spotrebuje približne tretinu zo všetkých vyfajčených cigariet.

Spolu so spotrebou sa do chudobnejších krajín postupne prelievajú aj spoločenské náklady na fajčenie. Najväčšie priame náklady, teda výdavky priamo naviazané na liečenie chorôb spôsobovaných fajčením, ešte stále znášajú USA, ktoré v roku 2010 zaplatili na priamych nákladoch 96 miliárd dolárov.

Pre menšie ekonomiky ale fajčenie predstavuje závažnejší problém. Napríklad Indonézia, Filipíny, Poľsko či Maďarsko vynakladajú ročne viac ako jedno percento HDP na problémy priamo spôsobené fajčením. Nepriame ekonomické straty spôsobené spotrebou tabaku sú podľa správy ešte vyššie.

Za rok 2008 len v Číne, kde tabakový priemysel kontroluje vláda, odhadli straty na takmer 29 miliárd dolárov. porovnaní s rokom 2000 je to štvornásobný nárast. Tabak je hlavnou príčinou smrti v krajine. Viac ako desať percent z celkových nákladov v zdravotníctve v Egypte či Mexiku ide na liečenie chorôb spojených s fajčením. Tabakové výrobky zabíjajú približne 38 percent všetkých mužov v Turecku a približne 35 percent mužov v Kazachstane.V

„V 20. storočí zabil tabak sto miliónov ľudí. Podľa odhadov zabije v 21. storočí približne jednu miliardu," citovali noviny Chicago Tribune Michaela Eriksena, jedného z autorov štúdie.

Cigarety sú podľa štúdie The Tobacco Atlas aj naďalej dobrým biznisom. Šesť najväčších tabakových firiem na svete vykázalo v roku 2010 čistý zisk po zdanení a vyplatení dividend viac ako 35 miliárd dolárov.

Tabak zabije miliardu ľudí, tvrdí štúdia

Ilustračné foto - SITA / AP