Systém obchodovania s emisnými povoleniami ETS 2, ktorý by mal fungovať v roku 2027, bude zo začiatku pravdepodobne vysoko volatilný. Ceny povoleniek nie sú v súčasnosti stanovené, ich hodnota sa bude odvíjať od počiatočnej ceny. V rámci systému ale zároveň hrozí, že v roku 2031 ich už nebude dostatok, uviedol odborník spoločnosti ENCOSE Filip Daniel Petric.
Počiatočnú rozkolísanosť cien očakáva aj Šimon Lacena z Ministerstva životného prostredia. „Veľa členských štátov napríklad ešte ani nevie, aký má finálny počet regulovaných subjektov, čo tiež bude vplývať na cenu,“ uviedol Lacena.
Identifikácia regulovaných subjektov je problematická aj v SR, na čo upozornila odborníčka na systém ETS 2 Valentína Zemanová. Podnikateľom ale môže pomôcť dotazník rezortu životného prostredia, ktorého cieľom je uľahčiť im samoidetifikáciu a zistiť, či sa kvalifikujú ako regulované subjekty v rámci ETS 2.
Primárnu komunikáciu v súvislosti so systémom ETS 2 poskytujú domácim podnikateľom okresné úrady, na ktorých podávajú aj žiadosti o vydanie povolení. V prípade nedodržania stanovených lehôt a povinností uloží okresný úrad podnikateľovi pokutu od tisíc do 16 600 eur.
Pre splnenie stanovených cieľov bude potrebná silná podpora dekarbonizácie. V rámci sektorov ETS 2 by mal mať najväčší podiel na celkových emisiách sektor pozemnej dopravy. Dôležité budú najmä kroky najväčších štátov EÚ, a to Nemecka, Francúzska, Talianska, Poľska a Španielska.
Ďalšie dôležité správy
