V rozhovore pre britské noviny The Sunday Times povedal, že jeho krok bol dopredu premyslený. Na to, aby preplával Egejské more sa poctivo pripravoval s plaveckým tímom v Libanone, kde mal trénera a kam zo Sýrie utiekol.

Jeho rodina totiž počas päť rokov trvajúcej občianskej vojny stratila domov, ostala bez peňazí a preto preplávať cez more bolo pre mladého utečenca jediným riešením. „Trénoval som plávanie na dlhé vzdialenosti a rovnako udržať sa na hladine vody, keď som bol vyčerpaný,“ povedal.

Syrian refugee couldn't afford to pay smugglers, so he swam for 7 hours to get to Europe: https://t.co/AzyTHofJVR pic.twitter.com/ScDtsgdB9i

— Omar Ghabra (@omarghabra) December 21, 2015

Na riskantný krok sa odhodlal v septembri. Okrem tréningov si podrobne študoval mapy mora, aby našiel ideálnu a najkratšiu cestu na grécke pobrežie. „Nebol som sám. Po ceste som stretol ľudí, ktorí boli smädní a hladní. Dal som im vodu a povedal, aby šli so mnou,“ popisoval novinárom svoju cestu cez pohoria k pobrežiu A. Mehtr.

V tú septembrovú noc dorazil do tureckého mesta Guzelcamli, kde ho na pobreží objavila polícia, pred ktorou musel ďalšiu hodinu utekať. Napriek tomu, že bol vyčerpaný, skočil do mora. Na sebe mal plavky, okuliare a čiapku na plávanie. Okolo pása si v igelitovom vrecku niesol zopár osobných vecí – mobil, pas, pamäťové karty s fotkami rodiny a zopár energy tyčiniek, aby mal dostatok energie v prípade, že by mu dochádzali sily.

„Každú sekundu cesty som myslel, že umriem, ale pokračoval som ďalej. Len som sledoval útesy pred sebou a myslel si, že mám budúcnosť. Stále, keď som ponoril hlavu pod vodu, videl som ľudí, ktorí sa ma snažia stiahnuť dole. Myslel som si, že umieram, ale vedel som, že nemôžem prestať plávať,“ povedal A. Mehtr, ktorý sa momentálne nachádza v azylovom centre vo Švédsku.

Na grécky ostrov Samos doplával po siedmich hodinách na pokraji svojich síl. „Bol som šťastný a cítil som, že sa mi splnil sen,“ popisoval svoje pocity. Potom sa vybral peši do sedem kilometrov vzdialeného prístavu Samos, kde mohol byť oficiálne registrovaný ako utečenec.

Približne o mesiac sa dostal do Švédska. Jeho príbeh nie je ojedinelý. „Ani zďaleka nie som jediný prípad, ktorý preplával túto trasu. Existuje mnoho ďalších utečencov,“ dodal mladý imigrant, ktorý pred vojnou študoval a bol profesionálnym kickboxerom.