Týždenným prímerím sa podľa vyhlásenia armády bude riadiť tak sýrska vláda, ako aj jej spojenci Rusko a Irán. Ešte pol hodiny pred začatím pokoja zbraní boli však z niekoľkých sýrskych oblastí hlásené násilnosti.

Ruská diplomacia vo svojom vyhlásení vyjadrila znepokojenie nad tým, že niektoré ozbrojené opozičné skupiny vrátane Ahrár aš-Šám uviedli, že prímerie odmietajú. Rusko sa v tejto súvislosti spolieha na Spojené štáty, že využijú svoj vplyv na „umiernenú opozíciu“ a prinútia ju rešpektovať pokoj zbraní.

USA a Rusko nové prímerie vyjednali minulý týždeň. Jeho prvá fáza ráta so 48-hodinovým pokojom zbraní. Ide o druhý tohtoročný pokus Washingtonu a Moskvy zastaviť vyše päť rokov trvajúcu občiansku vojnu v blízkovýchodnej krajine, ktorá si vyžiadala viac ako 250-tisíc obetí a ďalších 11 miliónov ľudí vyhnala z ich domovov.

Rusko i Západ si od prímeria sľubuje oživenie mierových rozhovorov medzi vládou prezidenta Bašára Asada a povstalcami, ktorí bojujú za jeho zvrhnutie. Pokoj zbraní by rovnako mal prispieť k porážke ozbrojencov z Islamského štátu a z ďalších extrémistických skupín v Sýrii.

Námestník ruského ministra zahraničných vecí Michail Bogdanov uviedol, že mierové rozhovory by mohli byť obnovené v októbri.

Jedným z cieľov prímeria bolo umožniť OSN doviezť pomoc do bojmi zmietaného mesta Halab, ktoré ovláda sčasti armáda a sčasti povstalci. Za ostatných 40 dní tam podľa sýrskej organizácie na ochranu ľudských práv zahynulo vyše 2 000 ľudí, bolo medzi nimi 700 civilistov a 160 detí.

Podľa Moskvy by mal humanitárny koridor vzniknúť „okamžite“ a pomoc do oblasti by teda mala začať prúdiť čo najskôr.