Snom Alexeja Malova bolo vlastniť bielu Ladu. Keď jeho rodina v Saratovskej oblasti dostala odškodné za smrť syna, ktorý padol na Ukrajine, podľa správy odvysielanej vlani v ruskej štátnej televízii si to auto naozaj kúpil a aj sa na ňom prvýkrát previezol - na cintorín, píše Bloomberg.
Odmena je len jedným z prípadov čoraz nejasnejších hraníc medzi sociálnymi programami a výdavkami Kremľa na vojnové úsilie, ktoré v decembri prispeli k rekordnému deficitu štátneho rozpočtu.
Armáda a chudobní
Ruský prezident Vladimir Putin nešetrí na armáde a zároveň je štedrý k ľuďom, ktorí to najviac potrebujú. Vojaci, ktorí bojujú na Ukrajine takisto dostávajú jednorazovú odmenu v hodnote presahujúcej ročné životné minimum v Rusku.
Zvýšenie sociálnych dávok pomohlo príjmom najchudobnejšej desatiny populácie o viac ako dvojnásobok miery inflácie. Ide o jedinú časť populácie, ktorej sa to podľa Bloomberg Economics darí. Rusko v súčasnosti vyčleňuje približne dve tretiny svojho rozpočtu na obranné, bezpečnostné a sociálne programy.
Chudobní a takmer chudobní
„Štát sústreďuje svoju pozornosť na chudobných a takmer chudobných,“ povedala špecialistka na ekonomiku ruských oblastí z Moskovskej štátnej univerzity Natalia Zubarevičová,. „Pre strednú triedu je odkaz: „Zbohom chlapci, robte si, čo chcete."
Tento prístup pomohol zraziť o 700-tisíc ročne počet ľudí žijúcich pod oficiálnou úrovňou životného minima definovanou ako príjem nižší než 186 dolárov mesačne. Podpora rodín s deťmi sa stala takou prioritou, že ruský minister financií Anton Siluanov povedal, že radšej skráti financie na výstavbu ciest a budovanie infraštruktúry, ako by mal robiť kompromisy v pomoci tým, ktorí tvoria väčšinu chudobných.
Štedrosť je súčasťou väčšieho než očakávaného fiškálneho oživenia, ktoré bolo rozhodujúce pre udržanie ekonomiky. Tá je teraz na ceste ku kontrakcii v po sebe nasledujúcich rokoch, a to prvýkrát za takmer tri desaťročia.
Výpadky a iné
„Explózia sociálnych a vojenských výdavkov spolu s výpadkom z príjmov z ropy a plynu spôsobí, že bilancia štátneho rozpočtu Ruska bude tento rok nezvyčajne krehká,“ povedal ruský ekonóm Alexander Isakov.
V druhej polovici minulého roka Rusko vynaložilo viac ako jeden bilión rubľov (približne 15 miliárd eur) na pomoc rodinám s deťmi a ďalších približne 400 miliárd rubľov na dôchodky. V roku 2023 sa podľa Siluanova táto suma zdvojnásobí.
Fiškálna pozícia Ruska zostáva aj naďalej relatívne silná aj napriek prehlbujúcemu sa deficitu, ale ak sa cenový strop, ktorý USA a ich spojenci v tomto roku zaviedli na ruskú ropu, ukáže ako účinný, tlak na rozpočet pravdepodobne porastie.
Spoločnosť Bloomberg Economics okrem toho odhaduje, že výdavky na armádu vrátane dobrovoľníkov a tých, ktorých sa dotkla mobilizácia, môžu dosahovať celkovo približne 1,1 bilióna rubľov ročne.
Kompenzácie len ťažko vyváži celkové straty, ktoré Rusko utrpelo za takmer rok od invázie. Podľa štátneho prieskumu verejnej mienky viac ako tretina populácie začala šetriť na potravinách, pričom reálne disponibilné príjmy klesali tri kvartály za sebou.
„Národ ako taký je stále chudobnejší, ale chudobných je čoraz menej,“ povedal ekonóm a bývalý vládny úradník Evgenij Gontmacher.
Byt za mŕtveho
V dôsledku vojny sa stredná trieda scvrkla natoľko, že teraz podľa Gontmachera netvorí viac ako desať percent populácie. Státisíce ľudí, ktorí mali prostriedky na to, aby opustili Rusko, utiekli v dvoch vlnách, pričom neraz zanechali za sebou celý svoj majetok a odišli z práce.
Koncom decembra Putin nariadil vyplatiť päť miliónov rubľov rodinám vojakov padlých na Ukrajine, čo v mnohých častiach Ruska stačí na kúpu bytu. Ruská propagandistická mašinéria takisto chrlí reklamy, ktoré kolujú na sociálnych sieťach a náborových portáloch, a ponúka vojenskú kariéru ako cestu k blahobytu.
Podľa Zubarevičovej tí najchudobnejší využívajú vojnu ako vykúpenie z ťažkostí a pôžičiek, ktoré nedokážu splácať. „Ľudia často idú do vojny, lebo sú chudobní," povedala. „Je to spôsob, ako sa oslobodiť," dodala.