„Teší nás, že po štyridsiatich troch rokoch sa svet prvýkrát začína rozprávať s predstaviteľmi alternatívy teheránskeho režimu,“ povedal R. Pahlaví v rozhovore pre Politico a nemecký Welt. „Dáva nám to silu.“
Podľa R. Pahlavího musí svet pochopiť, že problémy s Teheránom, od jadrovej hrozby po iránske drony ruskej armády, sú spojené s islamistickým režimom, ktorý v krajine vládne od roku 1979. „Irán by mohol byť dodávateľom plynu, ktorý Európa teraz potrebuje, aby sa každú zimu nemusela obávať Putina. To všetko závisí na našom víťazstve.“
Sankcie EÚ sú nedostatočné
Európska únia už Irán postihla ekonomickými sankciami, rovnako ako Spojené štáty. Podľa R. Pahlavího však tejto skladačke chýba kľúčová časť: osobné sankcie proti členom Zboru islamských revolučných gárd, polovojenskej organizácie pod osobnou kontrolou ajatolláha Alího Chameneího.
R. Pahlaví označuje revolučné gardy za oficiálnu mafiu s kľúčovou úlohou v pokračovaní režimu. Nevie si vysvetliť, prečo sa jej predstavitelia zatiaľ nenašli na sankčných zoznamoch. „Musí existovať zákonná cesta, ako toto urobiť.“
Nedávne protesty považujú pozorovatelia za dôkaz novej vlny nespokojnosti s ortodoxným režimom. Ten podľa R. Pahlavího stojí na osobe Chameneího, ktorý sa „zúfalo“ pokúša odovzdať moc svojmu synovi. „Po jeho odchode by to už bolo veľmi ťažké.“ V režime už teraz existujú silné deliace siločiary, ktoré sa nevyhli ani revolučnej garde. Zároveň existuje podľa slov R. Pahlavího podstatná šedá vrstva tých, ktorý si o budúcom smerovaní štátu ešte nevytvorili názor. „Niekdajší reformisti teraz začínajú hovoriť, že sa treba nad reformy povzniesť.“
Prechodná charta
Predstavitelia iránskej opozície už pripravujú chartu pre „prechod“ krajiny po páde režimu. R. Pahlaví odmietol prezradiť jej prvé vety, tvrdí však, že je na 95 percent hotová. Charta však má riešiť otázky, ktoré sa naskytnú nevyhnutne po revolúcii - vrátane hospodárstva, právneho systému a spravodlivosti. O charte komunikuje opozícia najmä prostredníctvom internetu a pokúša sa zapájať organizátorov protestov a tváre odporu.
„Je škoda, že sa toto nestalo pred štyridsiatimi rokmi. Vtedy som s myšlienkou ustanovujúceho zhromaždenia prišiel prvýkrát. Dnes však náboženskí predstavitelia stratili rešpekt a ľudia začínajú chápať, že náboženstvo bolo zneužité pre zločinnosť. Veľa ľudí to nechcelo počuť, museli to zažiť na vlastnej koži.“