Srbsko má k dispozícii vyhlásenia deviatich krajín, ktoré zmenili svoj názor v otázke uznania Kosova. Podľa portálu B92 o tom informoval šéf srbskej diplomacie Ivica Dačič.
Srbsko je vraj pripravené ich zverejniť hneď, ako druhá strana poruší záväzky plynúce z Washingtonskej dohody. „Dodržali sme Washingtonskú dohodu a moratórium, no Priština ho porušila. Zo 193 štátov OSN sa Priština môže spoľahnúť maximálne na 83 hlasov, čo znamená, že máme v rámci Valného zhromaždenia väčšinu,“ vysvetlil Dačič.
Ak v súvislosti s kosovskou žiadosťou o členstvo v Rade Európy dôjde k spusteniu konania, Srbsko podľa Dačiča zverejní vyhlásenia týkajúce sa neuznania Kosova.
Kosovo je neúspešným projektom
Bývalý srbský diplomat Zoran Milivojevič si myslí, že vzniknutá situácia hrá Srbsku do karát, pretože krajina môže znovu spustiť svoju kampaň namierenú proti Kosovu.
„Je jasné, že počet krajín uznávajúcich štátnosť Kosova sa mení v náš prospech,“ poznamenal s tým, že zmenu možno pozorovať aj v rámci medzinárodnej politickej scény, kde hlas Srbska rezonuje čoraz hlasnejšie.
Kosovo podľa Milivojeviča ako projekt neuspelo až tak, ako mnohí dúfali, o čom jednoznačne svedčí aj vývoj, ku ktorému za posledných 14 rokov došlo.
Vedecký poradca v Inštitúte pre európske štúdiá Slobodan Zečevič verí, že zmena postoja a klesajúci trend v otázke zvrchovanosti Kosova prispeli k zmene pozície Srbska, ktoré si dobre uvedomuje, že sa mu v rámci Valného zhromaždenia OSN podarilo na svoju stranu získať väčšinu krajín.
„Z diplomatického hľadiska to síce mení situáciu, no v praxi tomu až tak nie je, keďže krajiny, ktoré sa rozhodli zmeniť svoj názor a neuznať Kosovo, tu nemajú žiadny vplyv,“ uzatvára Zečevič.