Konferencia Organizácie spojených národov o zmene klímy (COP28) sa neúprosne blíži. Firmy, politici i environmentálne organizácie preto čoraz viac uvažujú nad tým, ako najlepšie znížiť emisie a riešiť problém zmeny klímy nielen teraz, ale aj v budúcnosti, píše portál CNBC.

Mnohé zdroje a inovácie by mohli byť efektívnymi nástrojmi v boji za ochranu budúcnosti planéty, či už je reč o veterných turbínach, vodíku, solárnych paneloch alebo zemnom plyne a iných fosílnych palivách.

Ďalšou z možností sú technológie na zachytávanie uhlíka, ktorých potenciál bol horúcou témou nedávnej konferencie ADIPEC v Abú Zabí. Ich rozmach umožní napríklad aj Zákon o znižovaní inflácie v Spojených štátoch, prezradil účastníkom generálny riaditeľ energetického technologického podniku Baker Hughes Lorenzo Simonelli.

Podľa amerického ministerstva pre energetiku využívajú technológie CCUS proces zachytávania emisií oxidu uhličitého zo zdrojov, akými sú uhoľné elektrárne, ktoré následne buď opätovne použijú, alebo uskladnia tak, aby sa nedostali do atmosféry. Od CCU – kde dochádza len k zachytávaniu a uskladneniu – sa teda líšia tým, že emisie dokážu opätovne využiť.

Okrem týchto procesov ešte existujú také, ktoré zahŕňajú priame zachytávanie emisií zo vzduchu.

Pokrytec Gates

Firma Climeworks sa špecializuje na priame zachytávanie uhlíka zo vzduchu a jeho následné skladovanie. Medzi jej klientov patria napríklad aj spoločnosti Stripe a Microsoft, ktorého spoluzakladateľ Bill Gates v minulosti čelil kritike za to, že na cestovanie po svete využíva súkromné lietadlo. Environmentálni aktivisti ho preto označili za pokrytca, no miliardár má na situáciu iný názor.

Microsoft podľa Gatesa svojimi investíciami do technológií Climeworksu výrazne kompenzuje uhlíkovú stopu jeho rodiny.

Sporné CCUS

Bývalý generálny riaditeľ energetického giganta BP Bob Dudley sa takisto zúčastnil nedávnej konferencie ADIPEC. „Do roku 2050 bude na svete o dve miliardy ľudí viac,“ poukázal Dudley s tým, že práve preto bude planéta potrebovať každú formu energie a takisto zvýšenie podielu tej jadrovej.

„Nenapadne mi ani jeden scenár, kde by sme dosiahli ciele Parížskej dohody bez toho, aby sme uhlie nahradili zemným plynom,“ dodal Dudley. Druhým dôležitým riešením sú podľa neho technológie CCUS i keď mnohí ľudia tvrdia, že sú iba nástrojom na predĺženie života ropného a plynového priemyslu. „Nie je to pravda,“ zhodnotil Dudley.

Hoci majú technológie na zachytávanie uhlíka svojich priaznivcov, ani ony sa nevyhli kontroverzii. Environmentálna skupina Greenpeace ich v marci kritizovala za to, že ich ropné a priemyselné spoločnosti často využívajú ako nástroj greenwashingu, aby mohli pokračovať v znečisťovaní prostredia.

„Neplnia to, čo sľubujú a určite by sa nemali považovať za prioritu v rámci zelenej priemyselnej stratégie," dodali zástupcovia Greenpeaceu.

Názor pápeža

Pápež František je ďalšou významnou osobnosťou, ktorá sa k tejto téme vyjadrila. V liste s názvom Laudate Deum komentoval použitie technológií zachytávania uhlíka na zmiernenie vplyvov zmeny klímy. „Niektoré zásahy a technologické pokroky, ktoré umožňujú absorbovať alebo zachytávať emisie plynov, sa zdajú sľubné,“ napísal v liste pápež.

Ďalšie dôležité správy

Ilustračná snímka
Neprehliadnite

Ropný gigant v tichosti vykopal najväčšiu továreň na svete na zachytávanie uhlíka