Sviatky môže pokaziť aj odvolanie z dovolenky. Viete, čo si k vám môže zamestnávateľ dovoliť?
Koniec roka so sebou prináša aj otázku prenesenia nevyčerpanej dovolenky. Aj tu musí zamestnanec dodržať termíny
1/10 Čerpanie dovolenky určuje:
Aj keď je dovolenka právom zamestnanca, podľa Zákonníka práce ju po prerokovaní s ním určuje zamestnávateľ. Mal by ju určiť podľa plánu dovoleniek, ktorý odobrujú zástupcovia zamestnancov. Ak vo firme odbory nepôsobia, môže ju zamestnávateľ určiť sám, no musí pri tom prihliadať na potreby zamestnancov.
2/10 Za určenie dovolenky zamestnávateľom možno považovať aj:
V spoločnostiach s menším počtom zamestnancov alebo s menej náročnou organizáciou práce si dovolenku často určujú zamestnanci sami. Zamestnávateľ im ju následne iba odsúhlasí. Neznamená to však, že si tým neuplatňuje svoje právo na určenie dovolenky. Práve spomínaný súhlas s termínom, ktorý zamestnanec navrhne, spĺňa túto definíciu.
3/10 Môže zamestnávateľ dovolenku jednostranne nariadiť?
Keďže dovolenku určuje zamestnávateľ, môže ju aj jednostranne nariadiť. V takom prípade však musí brať do úvahy záujmy zamestnanca, napríklad jeho povinnosť postarať sa o deti. Nariadenie dovolenky však nemôže prebehnúť zo dňa na deň. Zamestnávateľ ho musí oznámiť aspoň štrnásť dní pred začiatkom dovolenky. Túto oznamovaciu lehotu však možno skrátiť so súhlasom zamestnanca.
4/10 Môže zamestnávateľ zamestnanca z dovolenky odvolať?
Zákonník práce umožňuje zamestnávateľovi odvolať pracovníka z už schválenej dovolenky, prípadne zmeniť jej čerpanie. Napriek tomu, že v zákone nie sú uvedené presné pravidlá, vzťahujú sa na tieto situácie všeobecné pravidlá. V praxi to znamená, že k takejto situácií môže dôjsť napríklad vtedy, ak by zamestnávateľovi z dôvodu dovolenky hrozili veľké škody, ktorým nevie zabrániť iným spôsobom. Príkladom môže byť povolanie lekárov počas veľmi zlej epidemickej situácie.
5/10 Môže zamestnanec odvolanie z dovolenky odmietnuť?
Odmietnutie odvolania z dovolenky kvôli krízovej situácií sa stavia na úroveň závažného porušenia pracovnej disciplíny. Dôvodom je možnosť vzniku závažnej hospodárskej škody na strane zamestnávateľa. V takýchto prípadoch však musí nahradiť zamestnancovi všetky náklady, ktoré mu za účelom nastúpenia do zamestnania vznikli, ak neboli spôsobené jeho vinou. Ide napríklad o storno poplatok alebo náklady na prepravu z dovolenkovej destinácie.
6/10 Vzťahuje sa povinnosť preplatenia nákladov aj pri zmene čerpania dovolenky?
Zákonník práce neposudzuje odvolanie z dovolenky a zmenu čerpania schválenej dovolenky odlišne. Zamestnávateľ je povinný zamestnancovi nahradiť náklady obdobne aj v rámci tejto situácie. V praxi však pravdepodobne pôjde o nižšiu sumu, keďže zamestnanec ešte na dovolenku neodcestoval a prípadný zájazd môže stornovať.
7/10 Aké povinnosti stanovuje zákon zamestnávateľom?
Keďže právo na odpočinok patrí medzi ústavné práva, zamestnávateľ ho musí dodržať. Zároveň však musí často zabezpečiť plynulý chod prevádzky, čo v praxi znamená, že sa musí na dovolenku svojich zamestnancov vopred pripraviť. Musí napríklad nájsť za zamestnanca náhradu alebo obmedziť poskytovanie niektorých svojich služieb.
8/10 Môže zamestnávateľ požadovať, aby jeho pracovníci nepretržite odpovedali na maily alebo zdvíhali počas dovolenky pracovné telefóny?
Nepretržité kontaktovanie zo strany zamestnávateľa by bolo v rozpore s účelom dovolenky, preto na to nemá právo. Dovolenka totiž slúži na oddych zamestnanca. to isté platí aj pre zamestnancov, ktorí pracujú z domu. Majú totiž právo „odpojiť sa“, teda nereagovať na maily či telefonáty zamestnávateľa počas dovolenky alebo mimo pracovného času.
9/10 Musí zamestnanec vyčerpať dovolenku počas daného kalendárneho roka?
Zákonník práce nestanovuje povinnosť vyčerpať si celú dovolenku počas jedného kalendárneho roka. Existujú totiž často situácie, ktoré to nedovoľujú, napríklad práceneschopnosť. Preto sa nevyčerpaná časť dovolenky prenáša do ďalšieho kalendárneho roka.
10/10 Kedy zamestnancovi dovolenka prepadne?
Zostatková dovolenka sa čerpá prednostne. Dátum jej čerpania musí zamestnávateľ určiť do 30. júna nasledujúceho kalendárneho roka, tak aby ju do jeho konca zamestnanec vyčerpal. Ale ak tak neurobí, môže tak urobiť zamestnanec. Zákonník práce mu však určuje povinnosť oznámiť toto čerpanie dovolenky zamestnávateľovi písomne, najmenej 30 dní vopred, pričom uvedená lehota môže byť so súhlasom zamestnávateľa skrátená.
Tvoj výsledok Veľa šťastia nabudúce
Zdroj: ShutterstockVeríme, že ste sa niečo užitočné naučili.
Tvoj výsledok Len tak ďalej.
Zdroj: ShutterstockVeríme, že ste sa niečo užitočné naučili.
Tvoj výsledok Gratulujeme!
Zdroj: ShutterstockVeríme, že ste sa niečo užitočné naučili.