Alzheimerova choroba je najčastejšou formou demencie u starších ľudí a jednou z hlavných príčin ich úmrtí. V súčasnosti ňou v EÚ trpí približne sedem miliónov obyvateľov. Do roku 2050 bude na celom svete s demenciou zápasiť 152 miliónov ľudí, varuje Euractiv.
Napriek rastúcim číslam vlády nevenujú chorobe dostatočnú pozornosť. Na problém upozorňuje aj Paola Barbarino, ktorá vedie Medzinárodnú federáciu pre Alzheimerovu chorobu (ADI). Vlády podľa nej tému demencie odsúvajú na vedľajšiu koľaj v prospech iných ochorení iba preto, lebo sa o nich v spoločnosti viac hovorí. S Alzheimerovou chorobou sa ešte stále spája akási stigma, ktorú treba prelomiť, dodáva.
Hoci presná príčina vzniku Alzheimerovej choroby nie je jasná, spúšťačom je pravdepodobne kombinácia zlého životného štýlu, genetických a environmentálnych faktorov. Podľa niektorých výskumov ju spôsobuje nahromadenie proteínov medzi nervami. Na Alzheimerovu chorobu zatiaľ neexistuje liek, no niektoré liečby dokážu oddialiť nástup príznakov. Vlády nesprávne predpokladajú, že sa v tejto oblasti nedá nič robiť, a ignorujú prácu vedcov. Podľa výskumov sa dá vzniku Alzheimerovej choroby predísť dodržiavaním zdravého životného štýlu.
ADI nie je jedinou organizáciou, ktorá má pocit, že vlády nepovažujú liečbu demencie za dostatočne dôležitú prioritu. Nezisková organizácia Alzheimer Europe sa problém takisto snaží dostať do popredia. „Človek by očakával, že vlády budú tejto problematike venovať viac pozornosti bez toho, aby sme ich na ňu museli neustále upozorňovať. Bohužiaľ to tak nie je,“ zdôrazňuje Barbarino.