Z komodít na svetových trhoch v prvých desiatich mesiacoch tohto roka výrazne zdražuje zlato, striebro, kakao alebo káva, zvýšila sa však aj cena plynu a uhlia. Naopak, významne zlacnela pšenica, kukurica či sójové bôby, klesla aj cena ropy. Hlavný komoditný index agentúry Bloomberg od začiatku roka do konca októbra stúpol len o 0,25 percenta.

„Komodity tento rok predvádzajú výrazné pohyby. V septembri ich rast výrazne podporil ekonomický stimul v Číne, naopak v októbri väčšina globálne obchodovaných komodít rast korigovala. Jednou z významných výnimiek boli drahé kovy, ktorých rast podporila neistota v súvislosti s americkými voľbami,“ uviedol analytik XTB Jiří Tyleček. Nižšie ceny komodít podľa neho umožňujú centrálnym bankárom pokračovať v znižovaní úrokových sadzieb.

Najvyšší rast na komoditnom trhu tento rok vykazuje kakao. Táto komodita po korekcii stále zaznamenáva rast o sedemdesiatosem percent, a to pre nepriaznivé počasie v západnej Afrike a dlhodobý deficit na globálnom trhu. S odstupom nasledujú drahé kovy, ktoré čelia zvýšenému dopytu centrálnych bánk a individuálnych investorov.

Zlato a striebro prekonali maximum

Cena zlata sa od začiatku roka do konca októbra zvýšila o 33 percent, uviedol analytik Golden Gate Pavel Ryba. Žltý kov bol tak na konci októbra najdrahší v histórii. Ešte výraznejšie posilňuje striebro, ktoré zvýšilo svoju hodnotu o 37 percent.

Naopak ďalšie drahé kovy, ako je paládium alebo platina, ktoré sa využívajú v priemysle, tento rok mierne strácajú. Ich výrazný pokles z predchádzajúcich rokov sa však zastavil. Cena paládia tento rok vykazuje pokles o dve percentá a cena platiny o jedno percento.

Káva a cukor

Výrazný rast tento rok podľa analytika zaznamenáva aj káva. Cena kávy Arabica na burze v New Yorku si zatiaľ pripisuje 29 percent. Hlavným dôvodom rastu ceny je sucho, ktoré zasiahlo Brazíliu a Vietnam v posledných mesiacoch. To ovplyvnilo aj cenu cukru, ktorá však na tej istej burze tento rok vykazuje rast už len o desatinu. Za zmienku stojí tiež 11- percentný rast ceny medi a desaťpercentný rast ceny hliníka v Londýne. Priemyselné kovy podporili opatrenia čínskej vlády na podporu ekonomiky najvýraznejšie z celého komoditného trhu.

Vývoj na trhu s ropou

Ropa od začiatku roka zlacňuje. Brent stráca približne štyri percentá, zatiaľ čo americká ľahká ropa West Texas Intermediate (WTI) odpísala 2,5 percenta. Ropa zlacňuje v dôsledku rastu ponuky a poklesu očakávaného dopytu po surovine v budúcom roku.

Trh čaká, ako sa na trhu s ropou prejavia americké prezidentské voľby a napätie na Blízkom východe. Cena ročného kontraktu na uhlie v Rotterdame je od začiatku roka vyššia o 22 percent a cena ročného kontraktu na zemný plyn o 15 percent. Cena elektriny na burze v Lipsku na dodanie v budúcom roku mierne klesá, od začiatku roka odpísala štyri a pol percenta.

Pokles cien obilnín

Spotrebitelia môžu profitovať z tohtoročného poklesu cien obilnín. Cena pšenice je oproti začiatku roka nižšia o deväť percent, cena kukurice o dvanásť percent. Cena sójových bôbov sa prepadla o 29 percent, hlavný dôvod je očakávaná globálna nadúroda a vysoké zásoby z predchádzajúcich rokov, uzavrel analytik Jiří Tyleček.

Ďalšie dôležité správy

A,100,Euro,Banknote,Is,Burning,In,A,Flame,Of
Neprehliadnite

Hotovosť už nie je kráľovnou. Investori ju nahrádzajú týmito tromi alternatívami