Globálna ekonomika bude s recesiou spôsobenou pandémiou nového koronavírusu zápasiť dlhší čas. Uviedlo to v najnovšej správe Svetové ekonomické fórum (WEF), ktoré vychádza z prieskumu vyše troch stoviek manažérov riadenia rizík.

Obchodné centrum Aupark v Košiciach je otvorené, väčšina prevádzok je v ňom zatvorených, len niektoré sú otvorené. Na lavičky je zákaz sadania, na poschodie sa taktiež po schodoch nedá dostať. Košice, 5. mája 2020. FOTO TASR – František Iván
Neprehliadnite

Koronakríza zasiahla príjmy takmer polovice slovenských domácností

Približne dve tretiny manažérov sa domnievajú, že recesia bude dlhodobá, pričom tento fakt je pre túto skupinu aj číslo jeden na ich zozname obáv, čo sa týka vývoja ekonomiky v nasledujúcich 18 mesiacoch. Prieskum sa uskutočnil od 1. do 13. apríla na vzorke 347 manažérov riadenia rizík a podieľali sa na ňom okrem WEF aj Marsh & McLennan Companies a Zurich Insurance Group, informovala agentúra Reuters.

Približne polovica manažérov predpokladá bankroty a konsolidáciu v priemysle, ťažkosti so zotavovaním v jednotlivých priemyselných sektoroch a vysokú mieru nezamestnanosti. Tá sa týka najmä mladých.

Most Apollo
Neprehliadnite

Analytici: Koronakríza poslala slovenskú ekonomiku do mínusových čísiel

„Kríza obrala ľudí o živobytie, odštartovala hospodársku krízu s ďalekosiahlymi dôsledkami a poukázala na nedostatky v predchádzajúcom období,“ povedala riaditeľka WEF Saadia Zahidi.

Podľa nej sa v dôsledku pandémie začalo ustupovať od pôvodne presadzovaných environmentálnych cieľov, vlády by sa však mali snažiť o „zelené zotavenie“.

Ako uviedla, ľudia majú jedinečnú príležitosť využiť súčasnú krízu na to, aby veci začali robiť ináč a opätovne vybudovali ekonomiky, ktoré budú udržateľnejšie, odolnejšie a inkluzívnejšie.