Svetové ceny potravín v júli medzimesačne klesli. V medziročnom porovnaní však vzrástli takmer o tretinu. Ukázali to vo štvrtok údaje Organizácie OSN pre výživu a poľnohospodárstvo (FAO). Podľa FAO sa index cien potravín, ktorý sleduje vývoj cien najviac obchodovaných potravinárskych komodít vo svete, v júli znížil na 123 bodov zo 124,6 bodu v júni. V porovnaní s júlom 2020 však bol o 31 percent vyšší. V júni sa hodnota indexu FAO oproti máju znížila prvýkrát v tomto roku, po vytrvalom raste 11 mesiacov za sebou.
Z údajov FAO ďalej vyplýva, že index cien obilnín sa v júli oproti predchádzajúcemu mesiacu znížil o 3 percentá. Prispel k tomu najmä pokles cien kukurice o 6 percent vďaka lepším vyhliadkam na jej produkciu v Argentíne a USA a zrušeniu dovoznej objednávky zo strany Číny. Tieto faktory prevážili nad obavami z úrody v Brazílii.
Za takmer trojpercentnú infláciu môžu ceny potravín, dovoleniek i ceny v stavebníctve
Aj ceny ryže boli v júli nižšie, dosiahli dvojročné minimum. Dôvodom boli dodávky novej úrody a kurzové zmeny. Ceny pšenice však vzrástli o 1,8 percenta na najvyššie hodnoty od polovice roku 2014. Podporil ich obavy zo sucha v Severnej Amerike, silných dažďov v Európe a nižších než očakávaných výnosov v Rusku. Ceny rastlinného oleja v júli klesli oproti júnu o 1,4 percenta na päťmesačné minimum a index cien mliečnych výrobkov sa znížil o 2,8 percenta.
Naproti tomu index cukru FAO vzrástol, už štvrtý mesiac po sebe, a to o 1,7 percenta, pre neistotu, čo sa týka vplyvu mrazu na úrodu v Brazílii, ktorá je jeho najväčším exportérom. Index mäsa sa v júli zvýšil len mierne, dodala FAO. Agentúra vo štvrtok neaktualizovala svoje prognózy svetovej ponuky a dopytu po obilninách. Minulý mesiac predpovedala, že sa globálne zásoby obilnín v sezóne 2021/2022 sa zvýšia prvýkrát od sezóny 2017/2018.