Svetové ceny potravín v januári klesli najnižšie za takmer tri roky. Dôvodom bol pokles cien obilnín a mäsa, ktorý kompenzoval rast cien cukru. Vo svojej správe to v piatok uviedla Organizácia OSN pre výživu a poľnohospodárstvo (FAO).

Súhrnný index, ktorý sleduje ceny obilnín, rastlinných olejov, mliečnych výrobkov, mäsa a cukru na medzinárodných trhoch, v januári klesol v porovnaní s predchádzajúcim mesiacom o 1,1 bodu na 118 bodov. To bola najnižšia hodnota od februára 2021. V porovnaní s vlaňajším januárom bola hodnota indexu nižšia o 10,4 percenta.

Index cien obilnín medzimesačne klesol o 2,2 percenta. FAO upozorňuje, že vývozné ceny pšenice sa znížili v dôsledku silnej hospodárskej súťaže medzi vývozcami a nedávneho zberu na južnej pologuli. Prudko klesli ceny kukurice, a to pre lepší stav úrody a začiatku žatvy v Argentíne a tiež vďaka väčším zásobám v USA.

Ceny mäsa klesli siedmy mesiac po sebe. Vysoké dodávky z popredných exportných krajín totiž znížili ceny hydinového, hovädzieho a bravčového mäsa. V porovnaní s decembrom bol index cien mäsa nižší o 1,4 percenta.

Ceny cukru naopak stúpli o 0,8 percenta. Dôvodom sú obavy z negatívneho vplyvu podpriemerných dažďov v Brazílii na úrodu cukrovej trstiny a nepriaznivé vyhliadky produkcie v Thajsku a v Indii.

FAO tiež uviedla, že svetová produkcia obilnín za minulý rok by mohla dosiahnuť rekordných 2,836 miliardy ton, čo je o 1,2 percenta viac ako v roku 2022. Produkcia hrubých obilnín, ktoré majú vyšší obsah vlákniny a často sa používajú aj ako krmivo pre zvieratá, by podľa odhadov mohla predstavovať rekordných 1,523 miliardy ton.

Ďalšie dôležité správy

Ilustračná fotografia.
Neprehliadnite

Za zdravšie potraviny sa zbytočne pripláca. Ich zlacneniu bráni dvojnásobná daň