Svetové ceny potravín vo februári jedenásty mesiac po sebe klesli. Súhrnný index, ktorý sleduje ceny obilnín, rastlinných olejov, mliečnych výrobkov, mäsa a cukru na medzinárodných trhoch, oproti predchádzajúcemu mesiacu klesol o 0,6 bodu na 129,8 bodu. Organizácia OSN pre výživu a poľnohospodárstvo (FAO) tento rok tiež očakáva druhú najväčšiu zaznamenanú úrodu pšenice v histórii.
Z rekordu, na ktorom sa ocitol vlani v marci pre dopady ruskej invázie na Ukrajinu, už tento index klesol o 17,8 percenta. Hoci sa „v posledných mesiacoch trochu znížil, cenová inflácia pri potravinách dosahuje v mnohých krajinách neúnosné úrovne“, najmä v Afrike, uviedla k mesačnej štatistike FAO.
Celkový pokles cien rastlinných olejov o 3,2 percenta - od palmového cez repkový až po slnečnicový - a mliečnych výrobkov o 2,7 percenta vo februári viac ako kompenzoval prudký nárast svetových cien cukru. Tie vzrástli o 6,9 percenta na najvyššiu úroveň za posledných šesť rokov, najmä pre zníženie výhľadu produkcie v Indii a pokles cien ropy a etanolu v Brazílii.
Ceny obilnín zostali oproti januáru prakticky nezmenené. Cena pšenice mierne vzrástla pre obavy zo sucha v Spojených štátoch, ale silná konkurencia medzi exportnými krajinami, ktoré majú rovnako ako Rusko dostatočné zásoby tejto komodity, nárast jej ceny mierni.
FAO očakáva, že tento rok sa vo svete zožne okolo 784 miliónov ton pšenice, čo by bola druhá najväčšia zaznamenaná žatva v histórii. Prispejú k tomu najmä americkí poľnohospodári, ktorí vzhľadom na rast cien obilia zvýšili osevné plochy.