Svetová populácia by sa do konca storočia mohla znížiť na štyri miliardy zo súčasných takmer ôsmich miliárd, uvádza vo svojej štúdii britský ekonóm James Pomeroy zo spoločnosti HSBC.
Počet ľudí na planéte podľa neho začne zhruba za 20 rokov zásadne klesať kvôli čoraz nižšej plodnosti, starnutiu populácie aj z ekonomických dôvodov. O štúdii zverejnenej tento týždeň napísal server Les Échos .
Bude to výrazne skôr
Podľa prepočtov OSN svetová populácia prekoná míľnik ôsmich miliárd ľudí tento rok 15. novembra. Rast počtu ľudí na Zemi bude pokračovať, v roku 2100 OSN očakáva 10,4 miliardy ľudí. V tomto odhade sa ale zásadne rozchádza s Pomeroyom a jeho štúdiou, ktorý očakáva zlom ku klesajúcemu trendu už okolo roku 2043, výrazne skôr ako OSN, ktorá počíta až s rokom 2080.
„Pravdepodobnosť, že veľkosť svetovej populácie sa začne zmenšovať v 20 nadchádzajúcich rokoch je výrazne vyššia, než sme pôvodne predpokladali," uvádza Pomeroy.
Klesajúca plodnosť a ekonomické faktory
Podľa júlových údajov OSN je priemerná plodnosť žien vo svete 2,3 dieťaťa na jednu ženu, zatiaľ čo v roku 1950 to ešte bolo v priemere päť detí. V roku 2050 podľa OSN na každú ženu pripadne v priemere 2,1 dieťaťa, čo je miera, ktorá by zabezpečila stabilizáciu počtu ľudí na planéte. Podľa posledných trendov by ale plodnosť mohla klesať viac a rýchlejšie.
Štúdia vysvetľuje klesajúcu plodnosť ekonomickými faktormi. Zapojením žien do pracovného procesu sa zvyšuje ich vek pri pôrode prvého dieťaťa. Najmä vo vyspelých krajinách mladé rodiny obmedzujú počty detí z ekonomických dôvodov, napríklad kvôli cenám nehnuteľností. Svoju úlohu zohráva aj vzdelávanie a jednoduchší prístup k antikoncepcii, vymenováva štúdia. Trend klesajúcej pôrodnosti potom len umocnila pandémia covidu-19, dodáva server Les Échos.
„Pokles pôrodnosti je celosvetový, ale v niektorých krajinách, napríklad v subsaharskej Afrike a v Ázii, vedie jej úroveň, aj keď klesá, k nárastu počtu obyvateľov," uvádza Pomeroy.
Ak bude v Európe pokračovať súčasný trend poklesu pôrodnosti, tak by do roku 2070 mohol mať kontinent polovicu súčasnej populácie, do roku 2100 by prišiel o 400 miliónov obyvateľov, domnieva sa autor štúdie.
Zhruba rovnaký prepad štúdia očakáva aj vo vyspelých ázijských ekonomikách ako Hongkong, Singapur, Južná Kórea alebo Taiwan.
Trend starnutia svetovej populácie naznačuje, že bude prudko stúpať úmrtnosť.
Podľa údajov OSN by sa krivky pôrodnosti a úmrtnosti mohli preťať medzi rokmi 2080 a 2090, kedy by sa začal drastický pokles svetovej populácie. Štúdia HSBC berie do úvahy súčasný trend ak zlomu podľa nej dôjde okolo roku 2050.