Aj keď zúria vojny a geopolitická klíma sa zhoršuje, svetová ekonomika vykazuje dobré výsledky. Len pred rokom sa všetci zhodovali, že vysoké úrokové sadzby čoskoro spôsobia recesiu. Teraz sú zmätení aj tí najväčší optimisti, uvádza The Economist. Americká ekonomika v treťom štvrťroku prudko vzrástla tempom 4,9 percenta. Inflácia klesá globálne, nezamestnanosť väčšinou zostáva nízka a veľké centrálne banky pravdepodobne zastavili sprísňovanie menovej politiky. To nemôže dlho vydržať, základy sú nestabilné, hrozieb je veľa, konštatuje britský týždenník.
Počas minulého týždňa Európska centrálna banka a americký Fed ponechali úrokové sadzby na rovnakej úrovni; očakáva sa, že Bank of England bude nasledovať ich príklad. Výnosy dlhodobých dlhopisov prudko vzrástli. Vláda Spojených štátov už za 30-ročné dlhopisy platí päť percent. Dokonca aj ekonomiky známe nízkymi sadzbami zaznamenali prudký nárast. Nie je to tak dávno, čo boli náklady Nemecka na pôžičky negatívne; teraz je výnos jeho desaťročných dlhopisov takmer tri percentá.
Niektorí odborníci vrátane americkej ministerky financií Janet Yellenovej tvrdia, že vyššie úrokové sadzby sú osožné; svedčia o tom, že svetová ekonomika je v najlepšom zdraví. V skutočnosti sú však zdrojom nebezpečenstva. Keďže je pravdepodobné, že vyššie úrokové sadzby budú pretrvávať dlhší čas, hospodárske politiky, tak, ako sú v súčasnosti nastavené, zlyhajú, a rovnako aj rast, ktorý naštartovali.
Ušetrená hotovosť
Treba si uvedomiť dôvod, prečo sa najmä americkej ekonomike darilo lepšie, ako sa očakávalo. Ľudia stále míňajú hotovosť, ktorú nazhromaždili počas pandémie. Očakávalo sa, že tieto nadmerné úspory čoskoro vyčerpajú. Nedávne údaje však naznačujú, že domácnostiam stále zostáva približne bilión dolárov.
Keď sa tieto nadmerné úspory znížia, vysoké úrokové sadzby začnú ešte viac sťažovať situáciu a prinútia spotrebiteľov utrácať menej. Ak sadzby zostanú dlhší čas vyššie, problémy sa začnú objavovať aj vo svetovej ekonomike. V Európe a Spojených štátoch už počet bankrotov spoločností narastá. Ceny nehnuteľností klesnú, keďže reagujú na drahšie hypotéky. Banky, ktoré držia dlhodobé cenné papiere, budú musieť navýšiť svoj kapitál.
Podľa MMF je pravdepodobné, že Spojené kráľovstvo, Francúzsko, Taliansko a Japonsko budú mať v roku 2023 deficit okolo päť percent HDP. Za 12 mesiacov do septembra dosiahol americký deficit výšku dvoch biliónov dolárov alebo 7,5 percenta HDP, teda približne dvojnásobok toho, čo sa očakávalo v polovici roku 2022.
Tieto napätia kalia vyhliadky na to, že by svetová ekonomika mohla dosiahnuť mnohé veci, ktoré od nej trhy v súčasnosti očakávajú: vyhnutie sa recesii, nízku infláciu či znižovanie dlhov. Je pravdepodobnejšie, že éra vyšších sadzieb na dlhšie obdobie spôsobí ekonomické oslabovanie.
Vlády čoraz viac deformujú trhy svojou nepremyslenou politikou. Štátne výdavky rastú, keďže populácia starne, prechod na zelenú ekonomiku je nákladný, konflikty na celom svete si vyžadujú viac výdavkov na obranu. Každý, kto stavia na to, že svetová ekonomika môže pokračovať v raste, ide do obrovského hazardu.