Centrálne banky sa pustili do prísnej menovej politiky, aby potlačili infláciu. Obavy o finančný systém, od trhov s dlhopismi cez komerčné nehnuteľnosti až po zdravie bánk, sú neustále prítomné, konštatuje The Economist. Tento rok zamieria k volebným urnám približne štyri miliardy ľudí, čo bude mať nepredvídateľné následky. Najhoršie zo všetkého je, že svet sa ocitol v plameňoch v dôsledku konfliktov od Ukrajiny cez Izrael až po Červené more. Niet divu, že analytici hovoria o „chaose nového sveta“.

A predsa, svetová ekonomika odoláva. Začiatkom roka 2023 takmer všetci ekonómovia počítali s tým, že v tom roku nastane globálna recesia. Namiesto toho celosvetový HDP vzrástol približne o tri percentá. Údaje z banky Goldman Sachs naznačujú, že globálna ekonomická aktivita je približne taká živá ako v roku 2019.

Trhy práce sú ešte silnejšie. Miera nezamestnanosti v celej OECD zostáva pohodlne pod piatimi percentami. Podiel ľudí v produktívnom veku, ktorí skutočne pracujú, je na historickom maxime. Reálne disponibilné príjmy domácností v rámci krajín G7 sa v roku 2022 znížili o štyri percentá, ale teraz opäť rastú.

Niektorým krajinám sa darí menej. Nemecku, ktoré čelí nepriaznivému vplyvu vysokých cien energií a čínskej konkurencii v automobilovom priemysle, hrozí recesia. Celková zamestnanosť v nepoľnohospodárskych odvetviach v USA však vzrástla v januári o 353-tisíc, čo je obrovské číslo, ktoré prekonalo takmer všetky očakávania.

Prečo globálna ekonomika nedbá na nový svetový chaos? Vysoké úrokové sadzby dokázali v bohatom svete znížiť infláciu z desaťpercentného vrcholu na približne šesť percent. To zvyšuje kúpnu silu domácností a zároveň im to zdvíha náladu. Po dosiahnutí historického minima v roku 2022 dôvera bohatých spotrebiteľov skutočne prudko vzrástla. Vyššie náklady na pôžičky stlmila skutočnosť, že veľa dlhov domácností a podnikov má fixné úrokové sadzby.

Po toľkých šokujúcich globálnych udalostiach už svetu chaos neprekáža tak ako kedysi, uzatvára The Economist.

Ďalšie dôležité správy

Isabel Schnabelová.
Neprehliadnite

Nižšie náklady na pôžičky sú unáhlené, opäť hrozí inflácia, varuje predstaviteľka ECB