Svetová banka požičia každý rok chudobným krajinám v priemere 72 miliárd dolárov. Mnoho z týchto peňazí končí vo vreckách skorumpovaných politických predstaviteľov, dodávateľských firiem či v sieti organizovaného zločinu. Banka odhaduje, že 20 až 40 percent z medzinárodnej finančnej pomoci, čo je 20 až 40 miliárd dolárov, sa každý rok premrhá.
Ako píše internetový portál týždenníka BloombergBusinessweek, Svetová banka má už rozkrádania financií plné zuby a do boja proti korupcii nasadila novú zbraň. Rozhodla sa na svojej internetovej stránke zverejniť mená jednotlivcov a firiem, s ktorými pre korupčné správanie prerušila obchodné styky. Sankčná rada Svetovej banky od roku 1999 zaradila na „blacklist“ 530 firiem a jednotlivcov, ktorí od nej nemôžu získať finančnú pomoc. Dôvody, pre ktoré sa dostali do nemilosti, banka doteraz tajila.
„Svetová banka nastúpila na tvrdú líniu v boji proti korupcii a veríme, že väčšia transparentnosť musí byť súčasťou tejto snahy,“ uviedla vo vyhlásení k iniciatíve výkonná riaditeľka banky Sri Mulyani Indrawati.
V máji na „blacklist“ pribudlo 14 jednotlivcov a firiem. Medzi nimi napríklad stavebné firmy, ktoré získali od Svetovej banky 50 miliónov dolárov na budovanie infraštruktúry v Južnom Sudáne a sú podozrivé zo sprenevery časti peňazí. Na zoznam sa dostala aj firma, ktorá získala kontrakt za takmer päť miliónov dolárov na dodávku liekov proti tuberkulóze. Banka však zistila, že spoločnosť sfalšovala svoje hospodárske výsledky, aby zákazku vyhrala.
Zdroj: SITA / AP
Výkonná riaditeľka Svetovej banky Sri Mulyani Indrawati.
Foto - SITA / AP