Banka tiež predpovedá, že v budúcom roku sa ruská ekonomika vráti k rastu, ten by mal však dosiahnuť len desatinu percenta.
Ruské hospodárstvo sa v súčasnosti potýka s negatívnymi dosahmi prudkého poklesu cien ropy. Navyše ho podkopávajú sancie, ktoré na Moskvu uvalili západné krajiny kvôli jej postupe voči Ukrajine. Minister financií Anton Siluanov koncom minulého roku varoval, že ekonomika by mohla v roku 2015 klesnúť o štyri percentá.
Ruský rubeľ sa vlani navzdory rozsiahlym intervenciám centrálnej banky oslabil voči doláru o vyše 40 percent. Ruská centrálna banka v polovici decembra v snahe zastaviť pokles kurzu meny a zmierniť infláciu zvýšila základnú úrokovú sadzbu na 17 percent.
Spotrebiteľské ceny v Rusku sa vlani podľa predbežných údajov zvýšili o 11,4 percenta, čo predstavuje najprudší rast od roku 2008. Námestník ruského ministra hospodárstva Alexej Vedev v stredu uviedol, že inflácia dosiahne svoj vrchol v marci či apríli, a to na úrovni 15 až 17 percent. “Dúfam, že to bude menej než 20 percent,” cituje ho agentúra Interfax. Zároveň A. Vedev upozornil, že úverový rating Ruska veľmi pravdepodobne klesne do špekulatívneho pásma. Minulý týždeň znížila Ruska rating agentúra Fitch, ktorá ho zrazila jeden stupeň nad špekulatívne pásmo.
Minister financií A. Siluanov v stredu oznámil, že Rusko musí obmedzovať rozpočtové výdavky, aby kompenzovalo výpadky v príjmoch, spôsobené poklesom cien ropy a nepriaznivým vývojom ekonomiky. Ruský rozpočet by podľa neho v mohol prísť v tomto roku asi o tri bilióny rubľov (38 miliárd eur), ak bude priemerná cena ropy 50 dolárov za barel.
A. Siluanov preto vyzval k zníženiu všetkých rozpočtových výdavkov o desať percent. Výnimkou majú byť len vojenské výdavky, ktoré sú pre prezidenta Vladimira Putina prioritou.