Svetová banka ponechala svoju prognózu hospodárskeho rastu Číny na rok 2023 na úrovni 5,1 percenta. To sa zhoduje s jej predchádzajúcim odhadom z apríla, znížila však svoju predpoveď na rok 2024 na 4,4 percenta zo 4,8 percenta. Odôvodnila to problémami v realitnom sektore. Svetová banka vo svojej polročnej aktualizácii pre celú východnú Áziu a Tichomorie vrátane Číny mierne znížila svoju prognózu rastu hrubého domáceho produktu v roku 2023 na päť percent z predchádzajúceho odhadu 5,1 percenta.
V roku 2024 banka zhoršila výhľad hospodárskeho rastu tohto regiónu na 4,5 percenta zo 4,8 percenta. Pripísala to vonkajším faktorom vrátane stagnujúcej globálnej ekonomiky, vysokých úrokových sadzieb a protekcionizmu v obchode. „V roku 2022 bolo v globálnom obchode zavedených takmer tritisíc nových obmedzení, čo je trikrát viac ako v roku 2019,“ uviedla banka.
V prípade Číny jej ekonomika po zrušení blokád spojených s covidom najskôr ožila, postupne však začala strácať tempo, keďže ju zaťažuje zvýšený dlh a slabosť v sektore nehnuteľností, poznamenala Svetová banka. Podľa nej však už druhá najväčšia ekonomika sveta začína vykazovať známky stabilizácie.
SB poukázala na fakt, že aktivita v čínskych továrňach v septembri prvýkrát za šesť mesiacov vzrástla. Prvé známky zlepšenia sa pritom objavili už v auguste, keď sa zrýchlil rast priemyselnej výroby aj maloobchodných tržieb, zatiaľ čo poklesy vývozu a dovozu sa zmiernili, rovnako ako deflačné tlaky. Zisky priemyselných firiem v auguste prekvapujúco vzrástli až o 17,2 percenta, čím zmazali júlový pokles o 6,7 percenta. Analytici však tvrdia, že bude potrebná väčšia politická podpora na to, aby čínska ekonomika tento rok dosiahla vládny cieľ, ktorým je rast hospodárstva o zhruba päť percent.