Svetová banka (SB) očakáva, že krajiny východnej Európy a strednej Ázie zaznamenajú tento rok mierny pokles ekonomiky. Na budúci rok sa vrátia k rastu, ten však bude rovnako slabý. Dôvodom sú dôsledky vojny na Ukrajine. TASR o tom informuje na základe správy agentúry Reuters.

Svetová banka v najnovšom odhade uvádza, že v tomto roku by hrubý domáci produkt (HDP) regiónu východnej Európy a strednej Ázie mal klesnúť o 0,2 percenta. Oproti predchádzajúcej prognóze to znamená výrazné zlepšenie, keďže pôvodne predpokladala tohtoročný pokles až o 4,1 percenta. Na budúci rok by sa ekonomika regiónu zahrnujúceho Ukrajinu, Rusko, Srbsko, Chorvátsko, Bulharsko, Turecko či Uzbekistan mala vrátiť k rastu, avšak iba na úrovni 0,3 percenta.

Vplyv má vojna na Ukrajine

Vývoj v regióne výrazne ovplyvňuje situácia na Ukrajine. Ekonomika vojnou zasiahnutej krajiny by mala tento rok klesnúť o 35 percent, uviedla v novej prognóze SB. Aj v tomto prípade ide o zlepšenie predchádzajúceho odhadu, v ktorom Svetová banka uvádzala pokles ukrajinskej ekonomiky až o 45 percent. Napriek zlepšeniu je to stále dramatická prognóza, navyše, ekonomika je poznamenaná deštrukciou výrobných kapacít, škodami na poľnohospodárskej pôde a poklesom pracovnej sily po tom, ako približne 14 miliónov ľudí opustilo domovy.

Banka dodala, že vyhliadky ekonomiky regiónu ovplyvňuje vysoká neistota. Predlžujúca sa vojna na Ukrajine totiž spôsobuje stále väčšie hmotné a environmentálne škody a poškodzuje obchod a investície. „Vysoké zostáva aj riziko finančného stresu,“ dodala Svetová banka, pričom poukázala na vysoký dlh a infláciu.

Ďalšie dôležité správy

WA 15 archív Rím - Na archívnej snímke zamestnanec zamieňa bankovku v hodnote 50 eur na americké doláre v zmenárni v Ríme. Euro odštartovalo nový týždeň s miernym ziskom. Spoločná európska mena sa v pondelok ráno 18. júla 2022 predávala po 1,0090 USD, teda o niečo vyššie v porovnaní s piatkovým (15. 7.) večerom. Európska centrálna banka (ECB) stanovila v piatok popoludní referenčný kurz eura na 1,0059 USD/EUR. FOTO TASR/AP 

A cashier changes a 50 Euro banknote with US dollars at an exchange cou
Neprehliadnite

Celosvetová úroveň finančnej nerovnosti obyvateľstva je ohromujúca