India zostane jednou z najrýchlejšie rastúcich ekonomík sveta vďaka silnému domácemu dopytu a investíciám, ktoré jej pomáhajú prekonať infláciu a náročné globálne podmienky. Uviedla to v utorok Svetová banka vo svojej správe. Indiu rovnako ako iné krajiny zasiahli „nepriaznivé vetry" vrátane sprísňujúcich sa finančných podmienok a dôsledkov vojny na Ukrajine.

Indická ekonomika však v minulom roku vzrástla o 7,2 percenta. To bolo druhé najväčšie tempo v rámci skupiny G20 (dvadsiatich najväčších ekonomík sveta). Svetová banka v správe uviedla, že hospodársky rast Indie sa v aktuálnom roku spomalí na 6,3 percenta v dôsledku náročných externých podmienok a slabnúceho dopytu, stále však bude výrazný.

Inflácia v Indii sa v júli vyšplhala na 7,8 percenta po prudkom náraste cien základných potravín vrátane pšenice a ryže, čo bolo čiastočne spôsobené zlým počasím a útokmi škodcov. V auguste indická centrálna banka varovala pred ďalším zvýšením cien potravín. Vláda preto obmedzila vývoz niektorých druhov ryže, aby tlačila na znižovanie cien.

„Hoci prudký nárast celkovej inflácie môže dočasne obmedziť spotrebu, predpokladáme jej zmiernenie," povedal Dhruv Sharma, hlavný ekonóm Svetovej banky a autor správy. „Celkové podmienky zostanú priaznivé pre súkromné investície," uviedol. Svetová banka predpovedá, že rozpočtový deficit Indie sa v aktuálnom finančnom roku zníži na 5,9 percenta hrubého domáceho produktu z vlaňajších 6,4 percenta HDP, pričom dlh sa stabilizuje na úrovni 83 percent HDP.

India minulý rok predbehla Britániu a stala sa piatou najväčšou ekonomikou sveta. Nedávno v inom rebríčku predbehla Čínu a stala sa najľudnatejšou krajinou. V druhom štvrťroku 2023 zaznamenala India podľa najnovších dostupných údajov nárast HDP o 7,8 percenta .

Ďalšie dôležité správy

Cukrová trstina. Ide o druh trávy, ktorý dorastá až do šiestich metrov.
Neprehliadnite

India sa chystá zakázať vývoz cukru pre nízku úrodu cukrovej trstiny