Svet v súčasnosti čelí nedostatku medi. Prispievajú k tomu problémy s dodávkami z Južnej Ameriky a vyšší dopyt. Deficit bude trvať celý tento rok, uviedol server CNBC. Podľa jedného z analytikov by na trhu mohol byť nedostatok až do konca desaťročia. Meď je pritom považovaná za jeden z ukazovateľov ekonomického zdravia vďaka jej rozsiahlemu využitiu. Nedostatok by mohol byť indikátorom toho, že globálne inflačné tlaky by sa mohli zhoršiť, čo by následne donútilo centrálne banky pokračovať vo zvyšovaní úrokov.
Nepokoje v Peru
„Už teraz predpovedáme výrazný deficit medi do roku 2030,“ povedal viceprezident spoločnosti Wood Mackenzie pre kovy a ťažbu Robin Griffin. Pripisuje to predovšetkým pokračujúcim nepokojom v Peru a vyššiemu dopytu po medi v odvetví zameranom na energetickú transformáciu.
Peru zmietajú protesty od decembrového zosadenia bývalého prezidenta Pedra Castilla. Krajina sa podieľa na celosvetových dodávkach medi desiatimi percentami. Spoločnosť Glencore v januári oznámila, že kvôli protestom pozastavuje ťažbu vo svojej peruánskej bani na meď Antapaccay.
Čile obmedzilo výrobu
Najväčším svetovým výrobcom medi je Čile, ktoré v novembri oznámilo, že znížilo ťažbu medziročne o sedem percent. „Celkovo sa domnievame, že Čile v rokoch 2023 až 2025 pravdepodobne bude produkovať menej medi,“ uviedla vo svojom výhľade z polovice januára spoločnosť Goldman Sachs.
Výkonná riaditeľka spoločnosti Wolfe Research Timna Tannersová sa však domnieva, že obmedzenie ťažby je bežné. Predpovedá, že by sa tento rok mohla začať ťažba z niekoľkých nových baní.
Cena medi by sa mohla zdvojnásobiť
Dopyt po medi podporilo znovuotvorenie Číny a rast v automobilovom priemysle a v odvetví energetickej transformácie. Znovuotvorenie Číny má na cenu medi zásadný vplyv, uviedla analytička firmy CMC Markets Tina Tengová, pretože zvyšuje výhľad dopytu a bude tlačiť ceny medi nahor. Zrušenie prísnej politiky nulovej tolerancie covid-19 v Číne by malo urýchliť ekonomické oživenie v krajine. Ceny komodít od oznámenia plánov na zrušenie koronavírusových opatrení v Číne výrazne stúpli. Tengová očakáva, že by deficit mohol trvať zhruba do roku 2024 až 2025 a dovtedy by sa cena medi mohla zdvojnásobiť. V súčasnosti sa pohybuje okolo 9-tisíc dolárov za tonu.
Tannersová neočakáva vysoký rast aktivity a spotreby medi v Číne po obmedzení koronavírusových obmedzení, pretože fabriky boli aj vlani stále v prevádzke. Podľa nej výraznejším fenoménom, ktorý bude zásadným faktorom zvýšenia dopytu po medi, je elektrifikácia. Bude potrebná nabíjacia infraštruktúra pre elektromobily a elektrifikácia je oveľa náročnejšia na meď.
Predaj elektromobilov sa v roku 2021 viac ako zdvojnásobil a po celom svete bolo v prevádzke zhruba 16,5 milióna elektromobilov, uviedla Medzinárodná agentúra pre energiu (IEA). To znamená, že bude potrebné rozšíriť sieť nabíjacích staníc pre elektromobily.