V oblasti duševného zdravia sa pod pojmom „telesná dysmorfia“ označuje porucha, pri ktorej sa človek až chorobne zaoberá určitou časťou svojho tela, ktorá mu podľa neho kazí zovňajšok. Neustále pritom porovnáva svoj výzor s výzorom ostatných. Právnička Ali Katzová spozorovala podobný fenomén aj vo svete finančnej psychológie.

Peňažná dysmorfia je stav, keď to, ako človek vníma vlastnú finančnú situáciu, nezodpovedá realite. „Je to skreslený pohľad na peniaze, ktorý nás núti robiť nesprávne rozhodnutia,“ vysvetlila pre portál CNBC Katzová.

Nevedia, čo je skutočná chudoba

Jedna z bežných foriem peňažnej dysmorfie, ktorú Katzová u klientov spozorovala, je presvedčenie, že nie sú dostatočne bohatí na to, aby si robili dôležité plány v oblasti majetku. Podľa nej ide o mylné a najmä škodlivé zmýšľanie.

Právnička dúfa, že si Američania uvedomia, že v celosvetovom meradle sú bohatí. Podľa Svetového ekonomického fóra musí z menej než desiatich dolárov na deň vyžiť až 62 percent svetovej populácie a 85 percent z menej než 30 dolárov. „V porovnaní s nimi sme nesmierne bohatí, no porovnávame sa s Jeffom Bezosom a Elonom Muskom,“ lamentovala Katzová.

Inými slovami, hoci človek nie je miliardárom či nežije rovnakým životom ako influenceri na sociálnych sieťach, tak určite disponuje určitým majetkom vo forme hotovosti, investičných účtov alebo cenností. V tejto situácii je najdôležitejšie to, ako ho využiť vo svoj prospech.

Nielen pre boháčov

Finanční odborníci si všimli peňažnú dysmorfiu aj u mladých ľudí, ktorí si myslia, že investovanie je len záležitosťou bohatých. Tento názor je „toxický“, upozornil self-made milionár a hviezda show „Ako zbohatnúť“ z dielne Netflixu Ramit Sethi. „Bohatnete tým, že investujete,“ dodal.

Sethi vie, že pre bežného človeka môže byť ťažké vyčleniť si peniaze na desaťročia dopredu, ak je jeho súčasný rozpočet napnutý. Preto odporúča automatické prevody na investičný účet. „Celú svoju socioekonomickú trajektóriu môžete často zmeniť osvojením si jednoduchého návyku, akým je automatické investovanie,“ vysvetlil milionár.

Kľúčom k úspechu je podľa Setiho kumulovanie zisku z úroku, ktorý z dlhodobého hľadiska umožňuje konzistentný investičný rast aj pri veľmi skromných vkladoch. „Aj keby môžete investovať len 20 dolárov mesačne, tak je to začiatok,“ objasnil Sethi.

Ďalšie dôležité správy

Investor,Hand,Hold,And,Drop,A,Gold,Coin,In,The
Neprehliadnite

Mladí ľudia veria, že kľúčom k bohatstvu je výška platu. Je to omyl, tvrdí investičný expert