Vojenské výdavky vo svete rastú už ôsmy rok v rade. Vlani stúpli po očistení od inflácie až o 3,7 percenta na 2,24 bilióna dolárov. Výdavky v Európe zaznamenali najprudší medziročný nárast za posledných najmenej 30 rokov, najmä pre vojnu na Ukrajine stúpli vlani o 13 percent. Viac ako polovica výdavkov, 56 percent, pripadá na tri krajiny – Spojené štáty, Čínu a Rusko, informoval Štokholmský medzinárodný ústav pre výskum mieru (SIPRI).
Viac ako v roku 1989
Krajiny západnej a strednej Európy predošlý rok minuli za zbrojenie 345 miliárd dolárov a prvýkrát tak minuli viac ako v roku 1989, kedy skončila studená vojna, píše SIPRI. Ruská invázia na Ukrajinu mala priamy vplyv na rozhodnutie navýšiť tieto výdavky a z rovnakého dôvodu je možné ich rast očakávať aj tento rok, dodal analytik švédskeho inštitútu. O viac ako tretinu svoje výdavky na zbrojenie navýšilo Fínsko, o zhruba desatinu aj Švédsko a Poľsko.
Ukrajina vlani na armádu vydala 44 miliárd dolárov, viac ako šesťnásobok výdavkov z roku 2021. Vojenské výdavky na Ukrajine predstavovali 34 percent hrubého domáceho produktu.
Rusko na armádu a zbrane poslalo 86,4 miliardy dolárov, čo predstavovalo asi 4,1 percenta tamojšieho domáceho produktu. Moskva na obranu štátu, ktorá je najväčšou položkou ruských vojenských výdavkov, vlani vydala o tretinu viac prostriedkov, než zamýšľala podľa pôvodných rozpočtov.
„Rozdiel medzi rozpočtovými plánmi Ruska a jeho skutočnými vojenskými výdavkami v roku 2022 naznačuje, že invázia na Ukrajinu stála Rusko oveľa viac, než predpokladalo," uviedla Lucia Béraudová-Sudreauová, riaditeľka programu SIPRI pre vojenské výdavky a zbrojnú výrobu.
Trikrát viac ako Čína
Spojené štáty zostávajú napriek vysokej inflácii zďaleka najväčším svetovým vojenským investorom. Výdavky vo výške 877 miliárd dolárov predstavujú 39 percent všetkých svetových prostriedkov na vojenské účely a sú trikrát vyššie ako výdavky Číny, ktorá je na druhom mieste.
„Nárast vojenských výdavkov USA v roku 2022 bol z veľkej časti spôsobený bezprecedentnou výškou finančnej vojenskej pomoci, ktorú poskytli Ukrajine,“ uviedol Nan Tian, vedúci výskumný pracovník SIPRI. „Vzhľadom na rozsah výdavkov USA má aj nepatrné zvýšenie v percentnom vyjadrení významný vplyv na výšku globálnych vojenských výdavkov,“ dodal N. Tian.
Spojené štáty poslali Ukrajine na obranu pred ruskou agresiou takmer 20 miliárd dolárov, čo je najvyššia čiastka poskytnutá ktoroukoľvek krajinou jedinému príjemcovi od konca studenej vojny. Napriek tomu táto suma predstavuje iba 2,3 percenta minuloročných amerických vojenských výdavkov, upozorňuje SIPRI.
Na štvrtom mieste podľa výšky vojenských výdavkov je India s medziročným nárastom o šesť percent, na piatej priečke je Saudská Arábia s nárastom o 16 percent.
Najvyššie výdavky, 68,5 miliardy dolárov, v strednej a západnej Európe mala Veľká Británia, pričom viac ako 3,5 percenta z tejto sumy putovalo na pomoc Ukrajine. Vojenské výdavky naopak klesali Turecku alebo Nigérii.