Rýchly prechod na čistú energiu je lacnejší ako pomalý alebo žiadny prechod. Tvrdí to štúdia z Oxfordu, ktorá bola publikovaná v odbornom magazíne Joule.

Z výsledkov vychádza, že prechod na dekarbonizovaný energetický systém (v porovnaní so súčasnou úrovňou využívania fosílnych palív) do roku 2050 svetu ušetrí najmenej 12 biliónov dolárov.

Náklady súvisiace s prechodom na čistú energiu za posledné desaťročie údajne prudko klesli. Dokonca sa tak dialo oveľa rýchlejšie, než očakávali modely vytvorené za posledných 20 rokov. Tie podľa tímu vedcov výrazne nadhodnotili budúce náklady na kľúčové technológie čistej energie.

„Predchádzajúce modely predpovedajúce vysoké náklady na prechod na nulovú uhlíkovú energiu odradili spoločnosti od investovania a znervóznili vlády pri stanovovaní politík, ktoré urýchlia energetickú transformáciu a znížia závislosť od fosílnych palív,“ vyjadril sa autor štúdie Rupert Way.

„Náš najnovší výskum ukazuje, že rozširovanie kľúčových zelených technológií bude naďalej znižovať ich náklady a čím rýchlejšie pôjdeme, tým viac ušetríme,“ doplnil.

Podľa neho možno tvrdiť, že čím rýchlejšie pristúpime k podobným rozhodnutiam, tým viac môžeme ušetriť.

Dopĺňa, že urýchlenie prechodu na obnoviteľné zdroje energie je tak najlepšou voľbou nielen pre planétu, ale aj náklady na energiu.

Ďalšie dôležité správy

Ropovod.
Neprehliadnite

Veľké ropné spoločnosti len predstierajú, že sú „zelené“. Rekordné zárobky míňajú inak