Biely dom v stredu zrušil kontroverzné nájomné zmluvy na ropu v arktickej prírodnej rezervácii. Dohodnuté boli 6. januára 2021, niekoľko dní pred odchodom Donalda Trumpa z úradu. O šesť mesiacov neskôr, po nástupe Bidenovej administratívy boli pozastavené ministerstvom vnútra, informuje denník Financial Times (FT).
Prezident Joe Biden sa snaží vylepšiť svoj environmentálny kredit. „Plní najambicióznejšiu agendu v oblasti klímy a jej ochrany v histórii,“ povedala ministerka vnútra Deb Haalandová. USA trvajú aj na prísnejších obmedzeniach týkajúcich sa prieskumu ropných ložísk na Aljaške.
„Zrušiť Trumpove nájomné zmluvy bolo potrebné, pretože mali právne a odborné nedostatky,“ myslí si profesor práva na Richmondskej univerzite Carl Tobias. Štát Aljaška je však jediným subjektom, ktorý prejavil záujem získavať tam ropu. Hoci v licencovaných oblastiach neprebiehali žiadne vrty, stredajšie oznámenie si vyslúžilo aplauz zo strany ekológov a niektorých domovských organizácií. Klub Sierra to opísal ako „historický krok“. „Ropné a plynové vrty v arktickej oblasti sú nezlučiteľné s dlhodobým prežitím Arktídy,“ povedal jeho výkonný riaditeľ Ben Jealous.
Republikáni v Kongrese však rozhodnutie odsúdili. „Vojna prezidenta Bidena proti americkej energii pokračuje,“ povedal John Barrasso, senátor z Wyomingu a člen výboru pre energetiku a prírodné zdroje. „Ignoruje zákon a robí nás závislejšími od zahraničnej ropy. Toto nie je len zlá energetická politika, je to zlá zahraničná politika.“ Republikánska senátorka z Aljašky Lisa Murkowski označila rozhodnutie za „nerozumné“, pričom uviedla, že ide podľa nej o poslednú ukážku „nekoherentnej energetickej politiky“ zo strany Bidenovej administratívy.
Biely dom takisto v stredu navrhol formálne pravidlá na ochranu ropných rezerv na Aljaške. Zakáže sa nimi nová ťažba ropy a zemného plynu na približne 40 percentách územia. J. Biden stanovil prísne ciele v oblasti dekarbonizácie krajiny, ktorá spotrebováva pätinu svetovej produkcie ropy, píšu ďalej FT, ale zároveň nalieha na ropné spoločnosti, aby zvýšili produkciu v snahe skrotiť ceny benzínu, ktoré vlani vzrástli na rekordnú úroveň.
Americký Úrad pre geologický prieskum (USGS) odhaduje, že na Aljaške by sa mohlo vyťažiť približne osem miliárd barelov ropy, čo je zlomok amerických zásob. Ťažba v bridlicových ložiskách v 48 štátoch urobila zo Spojených štátov najväčšieho producenta ropy na svete.