Globálny inovačný boom sa zastavil, no jedna z krajín dominuje. Podľa Globálneho inovačného indexu Svetovej organizácie duševného vlastníctva rebríček 133 krajín vedie Švajčiarsko, zatiaľ čo Spojené štáty sú tretie a Čína až jedenásta.

Index zohľadňuje podané patenty, vedecké publikácie a high-tech exporty, ale aj investície do výskumu a vývoja (R&D), počet absolventov technických smerov či počet investícií do rizikového kapitálu. Hodnotí nielen produkciu technológií, ale aj ich prijímanie a využívanie. Krajiny, ktoré vo veľkej miere importujú high-tech produkty a investujú do duševného vlastníctva zo zahraničia, dosahujú lepšie výsledky, uvádza The Economist. Medzi netradičné ukazovatele patrí napríklad počet hraných filmov, ktoré krajina produkuje, alebo počet zmien v softvérových projektoch na GitHube, platforme na zdieľanie dát a kódov.

Podľa týchto kritérií je na vrchole rebríčka Švajčiarsko. Malé krajiny môžu prekonať vedecké superveľmoci, ako sú USA a Čína, pretože mnohé ukazovatele sú prispôsobené veľkosti populácie alebo HDP danej krajiny. Napríklad Švajčiarsko v roku 2022 podalo 5 430 medzinárodných patentových prihlášok, čo je menej ako desatina počtu podaných v USA. No keďže švajčiarska ekonomika je menšia ako desatina tej americkej, v tomto ukazovateli prekonáva Spojené štáty. Podobne zamestnáva omnoho menej výskumníkov, no vzhľadom na veľkosť populácie ich má viac na obyvateľa.

Ilustračná fotografia
Neprehliadnite

Kým sa Európa stále topí v stratách zo záchrany komerčných bánk, USA počítajú zisky

Skóre krajiny v indexe je úzko prepojené s HDP na obyvateľa. Najväčším pozitívnym prekvapením je India, ktorá obsadila 39. miesto. Krajina s tak nízkym HDP na obyvateľa by sa normálne umiestnila mimo prvej stovky. Podobne aj Čína, krajina so stredne vysokými príjmami, by sa očakávala v šesťdesiatych priečkach, no je jedenásta.

Za posledných päť rokov boli najrýchlejšie rastúcimi krajinami v rebríčku Indonézia, Maurícius, Saudská Arábia, Katar, Brazília a Pakistan. Avšak celosvetový pokrok nebol stabilný. V rokoch 2020 až 2022 svet zažil inovačný boom, ktorý sa teraz zdá byť na ústupe. V roku 2023 klesol počet vedeckých publikácií o päť percent. Počet medzinárodných patentových prihlášok bol nižší prvýkrát od roku 2009. Investície do výskumu a vývoja (R&D) najväčších svetových korporácií vzrástli v roku 2023 len o šesť percent, v porovnaní s rastom 10 až 13 percent v rokoch 2019 až 2021. Počet investícií do rizikového kapitálu klesol o 9,5 percenta, ich hodnota o 39 percenta.

Ďalšie dôležité správy

Yacht sailing across Lake Zurich in sunset
Neprehliadnite

Bohatí len ťažko uniknú. Už aj Švajčiarsko diskutuje o extra zdanení