Za miernym zvýšením zbrojných výdavkov stojí podľa SIPRI najmä trvalý rast armádnych rozpočtov v Ázii a v niektorých štátoch Blízkeho východu, ale aj vo východnej Európe.

Viac zbraní - celkovo o 13 percent - nakúpili v Európe najmä krajiny susediace s Ruskom a Ukrajinou ako sú Estónsko, Litva, Lotyšsko, Poľsko, Rumunsko a Slovensko. Armádne rozpočty štátov na západe Európy naopak klesli o 1,3 percenta.

Najviac peňazí na obranu vlani opäť s veľkým náskokom vynaložili Spojené štáty americké, hoci ich výdavky klesli o 2,4 percenta. Na druhom mieste skončila Čína, kde sa výdavky naopak o 7,4 percenta zvýšili, viac peňazí na zbrane vydala aj Saudská Arábia (nárast 5,7 percenta) a Rusko (nárast 7,5 percenta).

„Výdavky na zbrojenie v roku 2015 odrážajú dlhodobý trend," uviedol programový riaditeľ SIPRI Sam Perlo-Freeman.

Podľa neho je na jednej strane zrejmé, že rozpočty ovplyvňujú práve prebiehajúce konflikty a napätia, na druhej strane sa ale na výdavkoch stále podpisujú nízke ceny ropy. Práve príjmy z ropy totiž v minulosti v krajinách, ktoré túto surovinu vo veľkom exportujú, viedli k rapídnemu zvyšovaniu výdavkov na obranu.