Popredné ekonomiky by podľa britského premiéra Borisa Johnsona mali usilovať o naočkovaní celej svetovej populácie do konca roka 2022. Mala by preto byť navýšená výroba vakcín, povedal Johnson v sobotu večer, niekoľko dní pred summitom skupiny G7, ktorý hostí Británia.

Pomoc pri ukončení ,,strašnej" pandémie

,,Vyzývam svojich kolegov zo štátov G7, aby spolu s nami túto strašnú pandémiu ukončili a sľúbili, že nikdy znovu nepripustíme skazu, ktorú koronavírus spôsobil," uviedol Johnson v vyhlásení, z ktorého citujú tlačové agentúry.

Britský minister financií Rishi Sunak  a kanadská ministerka financií Chrystia Freelandová pred summitom ministrov financií skupiny G7, 4. júna 2021 v Londýne.
Neprehliadnite

Krajiny skupiny G7 sa dohodli na dani zo zisku globálnych firiem typu Facebook či Google

,,Naočkovať svet do konca budúceho roka by bol najväčší hrdinský čin v dejinách medicíny," dodal britský premiér.

Podľa Johnsona by preto mala byť navýšená produkcia vakcín, bariéry pre medzinárodnú distribúciu by sa mali znížiť a zvýšiť objem očkovacích dávok určených medzinárodnej iniciatíve COVAX, ktorá zabezpečuje dodávky vakcín chudobnejším krajinám.

Nakúpili viac vakcín, ako potrebovali

Na Johnsonovu vládu, podobne ako na tú americkú, mieri z iných krajín kritika pre to, že vakcíny prakticky nevyváža - na rozdiel napríklad od EÚ.

Britský premiér Boris Johnson sa dal zaočkovať vakcínou od firmy AstraZeneca.
Neprehliadnite

Vakcíny sú účinné proti všetkým variantom vrátane indického, uviedol Johnson

Mnoho priemyselných štátov nakúpilo oveľa viac vakcín, než koľko potrebujú, pretože pôvodne nebolo jasné, ktoré preparáty úrady schvália.

Šéfovia štátov a vlád skupiny G7, ku ktorej patrí okrem Británie aj USA, Kanada, Nemecko, Francúzsko, Taliansko a Japonsko, budú rokovať od budúceho piatku do nedele v anglickom grófstve Cornwall.