Jeho model predvída šesť etáp vývoja konfliktu, z ktorých každá je charakterizovaná prednosťou nevojenských opatrení, ale s rastúcou vojenskou účasťou, keď sa konflikt blíži k riešeniu. Uvádza sa to v štúdii, ktorú publikovalo velenie špeciálnych operácií armády Spojených štátov amerických ešte v roku 2015.
Publikácia má názov „Zelení mužíčkovia": Šlabikár o modernej ruskej nekonvenčnej vojne, Ukrajina 2013–2014.
O šiestich etapách vývoja konfliktu sa píše v kapitole nazvanej Gerasimovov model, ktorý je teoretickou adaptáciou nových myšlienok o vojne, ale prvky týchto myšlienok sa jednoznačne týkajú nekonvenčného vedenia vojny Ruska na Ukrajine a na Kryme v rokoch 2013–2014.
Tajný pôvod
Počas počiatočnej fázy, ktorá bude pravdepodobne zdĺhavá, sa vytvorí politická opozícia proti opozičnému režimu. Tento odpor má podobu politických strán, koalícií a odborových zväzov. Rusko používa strategické odstrašujúce opatrenia a vedie rozsiahlu, komplexnú a trvalú informačnú vojnu s cieľom formovať prostredie smerom k úspešnému riešeniu. V tejto fáze sa objavuje potenciál pre vojenskú činnosť.
Eskalácia
Ak konflikt eskaluje, Rusko vyvíja politický a diplomatický tlak na problémový režim alebo mimovládnych aktérov. Tieto aktivity môžu zahŕňať ekonomické sankcie alebo dokonca prerušenie diplomatických stykov s cieľom izolovať protivníka. Počas tejto fázy si vojenskí a politickí lídri v regióne a v zahraničí uvedomujú rozvíjajúci sa konflikt a zaujímajú svoje verejné postoje.
Začiatok konfliktných aktivít
Tretia etapa sa začína, keď protichodné sily v regióne konfliktu začnú proti sebe viesť akcie. Môže to mať formu demonštrácií, protestov, subverzie, sabotáže, atentátov a polovojenských krokov. Zintenzívnenie konfliktných aktivít začína predstavovať priamu vojenskú hrozbu pre ruské záujmy a národnú bezpečnosť. Na začiatku tejto fázy konfliktu Rusko začína so strategickým rozmiestňovaním svojich síl smerom k oblasti konfliktu.
Kríza
Ako kríza vrcholí, Rusko začína vojenské operácie, sprevádzané silným diplomatickým a ekonomickým nátlakom. Informačná kampaň pokračuje s cieľom vytvoriť prostredie priaznivé pre ruskú intervenciu.
Riešenie
Počas tejto fázy ruské vedenie hľadá najlepšie cesty na vyriešenie konfliktu. Domáca ekonomika podlieha vojne ako spôsob na zjednotenie úsilia národa o úspešný výkon vojnového úsilia. Kľúčovým aspektom riešenia je zmena vo vojenskom a politickom vedení konfliktného regiónu alebo štátu, čo západné armády označujú ako „zmenu režimu“. Cieľom je resetovať politickú, vojenskú, ekonomickú a sociálnu realitu v regióne tak, aby sa uľahčil návrat k mieru, poriadku a obnoveniu rutinných vzťahov.
Obnovenie mieru
Počas záverečnej fázy, ktorá môže byť opäť zdĺhavá, Rusko dohliada na komplexné opatrenia na zníženie napätia a vedie mierové operácie. Táto fáza zahŕňa diplomatické a politické opatrenia potrebné na dosiahnutie postkonfliktného urovnania, ktoré rieši pôvodné príčiny konfliktu.