Publikum testoval zdanlivo jednoduchými otázkami o vývoji svetovej populácie. Otázky sa týkali svetovej pôrodnosti, priemernej dĺžky života alebo očkovania. Na prednáškach kládol otázky v reálnom čase, na ktoré mali diváci odpovedať elektronicky.

Potom sa šibalsky pousmial a povedal: odpovedali ste na úrovni šimpanza. „Šimpanz by totiž získal polovicu správnych odpovedí, ak by som mu dali na výber dva banány s nápismi Srí Lanka a Turecko. V polovici prípadov by mali pravdu,“ povedal. Z TEDx prednášok urobil doslova šou, v ktorých poukázal na rozsah ignorancie ľudí. Na jednej z nich dokonca prehltol meč. V každom prípade sa Hans Rosling stal akýmsi duchovným otcom modernej štatistiky a svetu bude chýbať.

V utorok vo veku 68-rokov totiž zomrel v meste Uppsala vo Švédsku. Pred rokom mu diagnostikovali rakovinu, na ktorú podľahol v kruhu rodiny. „Vieme, že mnohí budú zarmútení z tejto správy. Hans už nežije, ale bude vždy s nami jeho sen o pohľade na svet na základe faktov,“ napísala v správe jeho rodina. V čase, keď sa na internete šíria fake news či skreslené až klamlivé štatistiky, tento Švéd predstavoval tradičný prúd toho, že dáta a fakty sú základom argumentácie a porozumenia sveta.

Kultový softvér

Profesor štokholmskej univerzity Karolinski Institute bol hviezdou štatistiky a pred pár rokmi ho magazín Time zaradil medzi 100 najvplyvnejších ľudí planéty. Na prednáškach kombinoval svojský humor a hlavne edukáciu ľudí, ktorú vyšperkoval efektívnymi vizualizáciami.

Tie sa mu podarilo urobiť v zásade na staré kolená. V roku 2005 sa stal spoluzakladateľom a riaditeľom Gapminder Foundation, ktorá vytvorila softvérový systém Trendalyzer. Vďaka tomuto programu dokázal premeniť štatistické údaje na geniálne grafické animácie, ktoré ho preslávili.

Úspech sa dostavil už onedlho, keď práva na program od jeho nadácie Gapminder kúpila v roku 2007 spoločnosť Google za bližšie nešpecifikovanú sumu. Program je obľúbený medzi analytikmi, učiteľmi aj študentami.

Hlavným mottom softvéru je ignorovať predsudky a nazerať na fungovanie sveta cez fakty. „Zbierajte dáta, robte štatistiky, zaznamenávajte. Potom to všetko skombinujte, analyzujte a vyvoďte súvislosti. Len cez tento proces sa dá svet okolo pochopiť lepšie, než cez čokoľvek iné,“ povedal. 

Názorné ukážky cez lego kocky

Hans Rosling dokázal ľuďom ponúknuť zaujímavejší pohľad na štatistiku. Pre mnohých ide len o suché čísla, ale on z týchto dát vytvoril svet blízky ľuďom. Komplikované javy a vývoj ľudstva dokázal vysvetliť pútavým a hlavne názorným spôsobom.

Ako bude v budúcnosti rozdelená populácia sveta podľa príjmových skupín, si pomáhal škatuľami z Ikey. Vzťah medzi rastom obyvateľstva, úmrtnosťou detí a emisiami oxidu uhličitého vysvetľoval pomocou kociek Lega.

Švédsky profesor rád pracoval s našimi stereotypnými pohľadmi na fungovanie sveta. Ten mnohí ľudia rozdeľujú na moderný a bohatý Západ a chudobný juh. V skutočnosti ide len o naše mylné informácie a to, čo platilo pred troma desaťročiami, už dávno neplatí. Ľudí upozorňoval na fenomény a vývoj, pričom sa opieral o verejne dostupné štatistické údaje z primárnych zdrojov, akými sú Svetová banka, Svetová zdravotnícka organizácie či OSN.

„Hlboká priepasť medzi Západom a zvyškom sveta sa zmenšuje. Časti nášho sveta sa zbližujú a vidím jasný trend do budúcnosti. Vďaka medzinárodnej pomoci, obchodu, zeleným technológiám a mierovým procesom dostane každý človek na svete šancu prežiť zdravý a kvalitný život,“ tvrdí optimisticky.

Prečo neletia utečenci?

Zosnulý profesor sa nebál vyjadrovať ani k citlivým témam, ktoré vo svete rezonovali. Keď v Stredozemnom mori pred dvoma rokmi umierali stovky utečencov, navrhol riešenie. Spýtal sa praktickú otázku? Prečo vlastne imigranti riskujú smrtiacu plavbu na preplnených lodiach a nedajú radšej prednosť letenke do zasnúbenej zeme?

Nie je to tým, že sú letenky príliš drahé. Kým utečenci platia pašerákom najmenej tisíc eur, let z Etiópie do Švédska stojí 400 eur, z Libanonu do Británie rovnako 400 eur a z Egypta do Talianska len 320 eur. Nie je to ani tým, že by im v tom bránili vlády. Väčšina štátov, z ktorých ľudia utekajú, vo všeobecnosti nemajú reálnu možnosť alebo záujem zastaviť emigráciu. Nie je to ani preto, že by ich Európa neprijala. Mnoho krajín Európskej únie ako Nemecko či Švédsko utečencov prijímajú.

H. Rosling tvrdí. „Čo presne bráni utečencom v tom, aby prileteli do Európy a požiadali o azyl? Môžu sa dostať na letisko, môžu si dovoliť letenku, ale sú zastavení na check-ine. Sú zastavení leteckou spoločnosťou a nemôžu sa dostať do lietadla,“ povedal.

Poukázal na smernicu Európskej únie 2001/51/ ES, ktorá hovorí, že každý letecký a námorný dopravca, ktorý privezie osobu bez platných vstupných dokumentov, platí všetky náklady na vrátenie tejto osoby späť do krajiny jej pôvodu. „Práve táto smernica je dôvodom, prečo sa toľko utečencov topí v Stredozemnom mori,“ povedal vo videu H. Rosling.

Kritika skeptikov

H. Rosling mal vo svete aj mnohých odporcov. Konzervatívne krídlo štatistikov jeho program považovalo za bulvár, ktorým Švéd fungovanie sveta zjednodušuje. Mnohým bude tento tento „muž, ktorý dokázal, že dáta v jeho rukách spievajú“ chýbať.

Štatistiku považoval za svoje hobby. Jej problém ale bolo, že mnohí si suchopárne dáta nevedia stotožniť s využitím v bežnom živote. „Štatistiky sú vo väčšine denníkov. Či už sú to vývoj burzy alebo športové výsledky. Ľudia ich nepovažujú za nudné a ani o nich nehovoria ako o štatistikách,“ povedal.

„Ak fandíte Manchesteru United alebo Arsenalu, alebo ak vaše akcie na burze klesnú, čo znamená, že nemôžete ísť na dovolenku, máte (o tieto informácie) záujem. Je to nuda len vtedy, ak máte dáta, pri ktorých si neuvedomuje ich reálne spojenie s reálnym svetom,“ dodal. 

Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg na sociálnej sieti Twitter napísal, že zomrel veľký človek, ktorý urobil zmeny tým, že šíril medzi ľudí mimoriadne cenné informácie. Spoluzakladateľ Microsoftu Bill Gates s manželkou, s ktorou sa venujú charite, odkázali, že zomrel „skvelý priateľ, pedagóg, ktorý bol skutočnou inšpiráciou pre našu prácu“. 

A great friend, educator and true inspiration for our work. Melinda and I are saddened by the loss of Hans Rosling: https://t.co/qZ0bH8PKoC

— Bill Gates (@BillGates) February 7, 2017