Svetoví lídri sa musia dohodnúť na rýchlom a koordinovanom zásahu, ktorý by obmedzil negatívne vplyvy ďalšieho zdražovania potravín. Uviedla to Organizácia OSN pre výživu a poľnohospodárstvo (FAO), podľa ktorej inak hrozí cenová katastrofa. Tá by vraj v najbližších mesiacoch zasiahla až desiatky miliónov ľudí.
Globálne znepokojenie nad možnou potravinovou krízou podobné tej z rokov 2007 a 2008 sa v poslednej dobe vystupňovalo. Podľa agentúry Reuters k tomu prispeli veľké suchá na americkom Stredozápade, kvôli ktorým napríklad ceny obilnín vystúpili na nové rekordy.
Silný rast cien vybraných poľnohospodárskych produktov spôsobil, že index cien potravín, ktorý FAO zostavuje, v júli vzrástol o šesť percent. FAO tak v spolupráci so Svetovým programom pre výživu a Medzinárodným fondom pre poľnohospodársky rozvoj odporúča rýchlu reakciu, ktorá by vraj mohla novej potravinovej kríze zabrániť.
Politici sa podľa názoru FAO musia vysporiadať jednak s okamžitými dôsledkami vysokých cien potravín, ale aj s dlhodobou otázkou výroby a konzumácie potravín v čase, keď sa vytrvalo zvyšuje počet ľudí na Zemi, narastá dopyt a dochádza ku klimatickým zmenám.
Predstavitelia skupiny kľúčových krajín G20 minulý týždeň usporiadali telekonferenciu, ktorá sa venovala práve rastu cien potravín. Francúzsko ale oznámilo, že činitelia najprv počkajú, kým ministerstvo poľnohospodárstva USA vydá údaje o poslednej žatve. To má byť v najbližších dňoch. Až potom chcú zaujať pevné stanovisko.
Zdroj: SITA / AP
Foto - SITA / AP