Svet by mohol čeliť nedostatku lítia už v roku 2025, tvrdia niektorí analytici. Iní sa domnievajú, že k tomu dôjde neskôr. Analytici BMI nedostatok zväčša pripisujú dopytu po lítiu v Číne, ktorý prevyšuje produkciu tohto kovu v krajine.
„V rokoch 2023 až 2032 očakávame, že dopyt po lítiu len pre elektrické vozidlá v Číne porastie v priemere o 20,4 percenta ročne,“ uviedla spoločnosť BMI. Dodávky lítia v Číne potom v rovnakom období vzrastú iba o šesť percent. Toto tempo nedokáže pokryť ani tretinu predpokladaného dopytu. Čína je tretím najväčším producentom lítia na svete.
Globálna produkcia lítia v roku 2021 predstavovala 540-tisíc ton. Svetové ekonomické fórum predpokladá, že dopyt do roku 2030 presiahne tri milióny ton. Spoločnosť S&P Global Commodity Insights odhaduje tohtoročný predaj elektrických vozidiel na 3,8 milióna. Potom očakáva rýchly rast, do roku 2030 sa zvýši predaj na viac ako 30 miliónov.
Dopyt prevýši ponuku
„Sme presvedčení, že lítia bude nedostatok,“ uviedla analytička Corinne Blanchardová z Deutsche Bank. „Očakávame, že ponuka bude rásť, ale dopyt bude rásť oveľa rýchlejšie,“ dodala. Zatiaľ čo Blanchardová odhaduje deficit na úrovni 40-tisíc až 60-tisíc ton do konca roka 2025, do konca roka 2030 sa podľa nej deficit zvýši na 768-tisíc ton.
Iní odborníci si myslia, že nedostatok nenastane tak skoro. Odhadujú, že k tomu môže dôjsť ku koncu dekády. Spoločnosť Rystad Energy tvrdí, že rastúci dopyt by mohol byť čiastočne zabezpečený zvýšením počtu lítiových baní. Firma zároveň vykonáva prieskum stoviek potenciálnych lítiových baní a potvrdila, že na celom svete je v prevádzke 101 baní.
Produkcia z lítiových baní sa v tomto roku medziročne zvýši o 30 percent a v budúcom roku o 40 percent, odhaduje Susan Zou zo spoločnosti Rystad Energy. Zatiaľ čo v budúcom roku očakáva prebytok, okolo roku 2028 začne dodávateľské reťazce trápiť nedostatok.
Skokový nárast cien
V reakcii na nedostatok suroviny by sa ceny lítia mohli priblížiť k minuloročnému rekordu, čo by následne zvýšilo náklady na výrobu batérií. Ceny sa vlani v novembri vyšplhali na rekordnú úroveň takmer 76-tisíc eur za tonu, čo je viac ako 12-násobok ceny z januára 2021.
„Myslíme si, že nakoniec bude dostatok lítia na splnenie požiadaviek elektrifikácie,“ povedal riaditeľ spoločnosti Piedmont Lithium Austin Devaney. „V najbližšom období ale očakávame, že obmedzená ponuka sa bude odrážať v cenách lítia ešte mnoho rokov,“ dodal.