Invázia Ruska na Ukrajinu by mohla spôsobiť narušenie energetického trhu v rozsahu veľkých ropných kríz zo 70. rokov 20. storočia. Povedal to serveru spravodajskej televízie CNBC podpredseda spoločnosti IHS Markit Daniel Yergin.
Negatívny postoj k ruskej rope
Moskva je jedným z najväčších svetových vývozcov ropy. Sankcie Spojených štátov a ich spojencov uvalené na ruský finančný systém už spôsobili negatívny postoj k ruskej rope zo strany bánk, kupujúcich aj prepravcov.
Yergin, ktorý sa tiež venuje histórii energetického trhu, uviedol, že hoci na ruskú energiu sa zatiaľ nevzťahujú sankcie USA a ďalších krajín, môže dôjsť k veľkým úbytkom ruských barelov z trhu. Krajina vyváža denne zhruba 7,5 milióna barelov ropy a rafinovaných produktov.
„Z hľadiska logistiky by to bolo naozaj veľké narušenie a ľudia by bojovali o barely," povedal Yergin. „Je to kríza v zásobovaní. Je to logistická kríza. Je to platobná kríza a mohla by tiež dosiahnuť rozsah zo 70. rokov minulého storočia."
Komunikácia medzi vládami
Podľa neho by najhoršiemu scenáru mohla zabrániť silná komunikácia medzi vládami, ktoré sankcie uvaľujú, a ich priemyslom. Poznamenal, že členovia NATO odoberajú približne polovicu ruského vývozu a určitý podiel tohto vývozu bude narušený.
Podľa Yergina teraz existujú sankcie, ktoré spôsobujú, že ruská ropa má problémy dostať sa na trh, hoci na energetiku neboli uvalené žiadne zvláštne sankcie. Kupujú sa obávajú ruskej ropy kvôli nátlaku bánk, prístavov a prepravných spoločností, ktoré sa obávajú, aby neurobili niečo, čo je v rozpore so sankciami.
JPMorgan odhaduje, že 66 percent ruskej ropy sa snaží nájsť kupca. A pokiaľ zostanú dodávky ruskej ropy narušené, mohla by cena ropy do konca tohto roka stúpnuť na 185 dolárov za barel.
Veľké ropné šoky
„Mohla by to byť najhoršia kríza od arabského ropného embarga a iránskej revolúcie v 70. rokoch," povedal Yergin. Obe udalosti boli veľkými ropnými šokmi.
V roku 1973 producenti na Blízkom východe prerušili dodávky do USA a ďalších západných krajín kvôli pomoci Izraelu v dobe arabsko-izraelskej vojny. Ropy bol okamžite nedostatok a Američania stáli fronty pri čerpacích staniciach, aby si kúpili benzín, ktorého cena prudko vzrástla. Ďalším šokom bola iránska revolúcia v rokoch 1978 a 1979, pri ktorej bol zvrhnutý iránsky šáh.
„Čo sme predtým nevideli je tiež veľký problém s povesťou, spoločnosti nechcú obchodovať s Ruskom," upozornil Yergin. Ropné firmy sa vzdávajú svojich veľkých investícií, na ktorých rozvoji mohli pracovať ďalšie roky a poskytnúť v Rusku prácu stovkám ľudí. Ropné spoločnosti BP a Exxon Mobil oznámili, že opúšťajú ruské spoločné podniky.
Odpojenie od globálnej ekonomiky
„Vladimir Putin za týždeň zničil to, čo budoval 22 rokov, ekonomiku, ktorá bola v podstate integrovaná s globálnou ekonomikou. To, čo sa teraz stalo je, že sa Rusko odpojilo od globálnej ekonomiky," povedal.
Yergin uviedol, že narušenie dodávok z Ruska prichádza v čase, keď je trh už obmedzene zásobovaný. Skupina OPEC+, ktorú tvoria členovia Organizácie krajín vyvážajúcich ropu a ich spojenci na čele s Ruskom, sa v stredu rozhodla pokračovať vo svojich súčasných ťažobných plánoch. To znamená, že každý mesiac zvýši ťažbu o približne 400 000 barelov denne, kým v júni nedosiahne svoj cieľ.
Pre Európu je navyše bolestivý prudký nárast cien zemného plynu. Európa je najväčším odberateľom ruského plynu aj ropy.
Zvýšenie ceny ropy
Analytici z odvetvia tvrdia, že je teraz ťažké povedať, aké veľké budú problémy s ruskou ropou. Biely dom uviedol, že aj keď žiadne sankcie v oblasti energetiky teraz neexistujú, sú na stole.
Analytici Bank of America odhadli, že každý jeden milión barelov ropy, ktorý sa z trhu stratí, by mohol zvýšiť cenu ropy Brent o 20 dolárov za barel. Partner Again Capital John Kilduff sa domnieva, že strata bude dva až tri milióny barelov denne.
Kilduff tiež uviedol, že očakáva, že ruská ropa bude aj naďalej prúdiť ropovodom do Číny. Peking uviedol, že sa k sankciám proti Rusku nepripojí. „Tentoraz si ropu odrežeme sami. Je to embargo, ktoré si spôsobíme sami," vyhlásil Kilduff. „Tentoraz je to štrajk kupujúcich, nie konanie dodávateľov."